České děti si rády hrají venku, řada z nich ale nemá s kým, říká socioložka

Většina českých dětí stráví během všedních dní a víkendů alespoň nějaký čas venku. Hlavní překážkou venkovních aktivit jsou sociální sítě, televize a že mnohým dětem chybějí na hraní venku kamarádky a kamarádi. „Roli hraje to, že děti často nemají z koho vybírat, když si zkrátka zrovna s nějakou místní partou dětí nerozumějí,“ přibližuje v pořadu Jak to vidí... Českého rozhlasu Dvojka analytička Ústavu empirických výzkumů STEM Klára Zajíčková.

Jak to vidí... Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti na hřišti

V průměru tráví děti venku denně při různých aktivitách dvě hodiny (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

„Výzkum České děti venku jsme porovnávali se srovnatelnou studií z roku 2015. Přestože se ukázalo, že množství času stráveného dětmi venku mírně pokleslo, děti stále během týdne i o víkendech tráví hodně času v přírodě, na hřišti nebo na ulici. S rostoucím věkem je odvádějí od pobytu venku filmy, seriály, sociální sítě a hraní her, u některých se k tomu přidává i čas strávený na kroužcích, obecně ale za osm let nedošlo k výraznějším změnám,“ popisuje analytička Klára Zajíčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: socioložka agentury STEM Klára Zajíčková. Moderuje Zita Senková

Na hřišti, na ulici, v přírodě

Podle výzkumu necelá desetina dětí, hlavně starších kluků, tráví čas na počítači nebo telefonu a o pobyt venku přílišný zájem neprojevují. Část jejich vrstevnic a vrstevníků, celkem 13 procent, sice také tráví hodně času na sociálních sítích nebo sledováním filmů a seriálů, navíc ale ještě pomáhají v domácnosti, věnují čas přípravě do školy, chodí ven s kamarády nebo sdílejí svůj čas s rodinou.

Mnohem více venku jsou pak mladší děti. Desetina z nich chodí jen tak ven, jsou na hřišti, na ulici nebo v okolí jejich domu. Další skupina dětí pak tráví čas v přírodě o víkendech a během týdne jsou na kroužcích.

Zájem o kroužky pak klesá u nejstarších dětí ve věku 13–15 let. Nejrozsáhlejší skupina dětí, asi 61 procent, dělá od každého něco. Některé tráví čas spíše ve škole, některé v družině, některé na sociálních sítích a hodně z nich tráví čas venku při sportu.

21:45

Děti dnes sportují vrcholově, nebo vůbec. Sport ale není přirozený pohyb, varuje instruktor

Číst článek

V průměru tráví děti venku denně při různých aktivitách dvě hodiny. Zajímavým poznatkem výzkumu je podle Zajíčkové to, že zatímco pro mladší děti jsou důležitá dětská a sportovní hřiště nebo později skateparky, pro starší děti je mnohem důležitější, než kde jsou, s kým venku jsou.

„Zajímavě se k tomu vyjádřila třeba architektka Mirjana Petrik, zakladatelka sdružení Město přátelské k dětem, která k tomuto výseku výzkumu řekla, že to jen potvrzuje to, že při plánování veřejného prostoru velmi málo myslíme na starší děti,“ říká Petriková.

Absence kamarádů i vyžití

Problém u starších dětí je podle socioložky hlavně v tom, že je jejich čas více strukturovaný, a je mnohem těžší sladit jejich aktivity s aktivitami stejně starých dětí. Jednou z významných překážek pro to, proč děti ve starším věku nechodí tolik ven, je skutečnost, že nemají s kým by mohly trávit čas venku.

„V současném výzkumu toto zmínilo 39 procent rodičů, v roce 2015 to bylo jen 17 procent,“ popisuje jednu z nejvýraznějších změn Zajíčková.

Kromě již zmíněné strukturace času, kdy je obtížné se na čase venku domluvit, v tom podle analytičky hraje roli i to, že třeba na vesnicích nebo v menších městech není venku pro děti dostatečné vyžití. „Roli hraje i to, že děti často nemají z koho vybírat, když si zkrátka zrovna s nějakou místní partou dětí nerozumějí...,“ dodává Zajíčková.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme