OBRAZEM: Po roce 1989 nebylo jasné, jak se k situaci postaví dělníci v Ostravě. Lidé se báli uvěznění

Před 30 lety se Ostravě říkalo „ocelové srdce republiky“. Hutě, doly, železárny, tam všude pracovaly desítky tisíc lidí. Když začaly listopadové dny roku 1989, pořád nebylo jasné, jak se k tomu dělníci postaví. Ještě dlouho to navenek vypadalo, že se v závodech nic neděje, což nebyla pravda.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leopold Laskovský, který byl v listopadu 1989 odborovým předákem na koksovně, uvedl: „Když se lidi sešli ve svačinárně, tak se diskutovalo jenom o tom, co odvysílala televize, co rádio. Bylo to věčné téma.“ Podle něj nálada houstla postupně.

Pamětník vysvětlil, že pokud odbořáři s něčím nesouhlasili, vyvolalo to negativní ohlas, a říkalo se například: „Asi to jsou nějací bolševici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Když začaly listopadové dny roku 1989, dlouho nebylo jasné, jak se k situaci postaví dělníci. Téma Martina Knitla

Uvedl, že to byla poněkud složitá doba. „Pravdou je, že mezi odboráři a Občanským fórem nebyl vždycky jednotný názor na některé jejich představy. Oni (Občanské fórum, pozn. red) byli zaměření hlavně na to, abychom se zbavili všech komunistů a milicionářů. My odboráři jsme ale v tomto směru byli trošku opatrnější. Říkali jsme si, že prostě byl 17. listopad a byla revoluce, ale ta fabrika musí prosperovat,“ dodal.

Dlouho se čekalo, jak se zachovají dělníci. 23. listopadu byla v huti hlasitá demonstrace na podporu komunistické strany, což popsala i archivářka dnes již společnosti Liberty Ostrava Hana Benkeová.

„To shromáždění mělo vyjádřit rozhořčení nad snahami nelegálních struktur a protisocialistických sil zneužít části mladých lidí, zejména studentů, k dosažení změny společenského systému. Rychlý vývoj sleduje celý pracovní kolektiv novohuťáků s vážným znepokojením a obavami o další postup komplexní přestavby,“ popsala situaci z kroniky tehdejší Nové huti.

Rychetský k výročí sametové revoluce: Nejsem si jistý, zda v Česku už zakořenily svoboda a demokracie

Číst článek

Hana Benkeová uvedla, že lidé neměli dostatek informací o tom, co se v té době už dělo v Praze. Připomněla, že tam byl vývoj mnohem dále. „Myslím si, že lidé mohli čerpat informace pouze z médií, ze kterých se toho moc nedozvěděli,“ dodala.

Generální stávka

První otevřený odpor proti režimu v Nové huti proběhl až 27. listopadu, kdy proběhla generální stávka. Zastavila se tam jen na šest minut jedna část závodu, jelikož u dalších provozů by to bylo komplikované. Z tohoto dne jsou i fotografie demonstrujících. Až na jednoho z nich všichni stojí zády, jelikož měli stále strach. „Lidé se určitě obávali uvěznění nebo jiných podobných následků,“ vysvětlila archivářka.

Ostravská huť se definitivně jako celek připojila k revolučním událostem až 2. prosince, kdy odevzdala zbraně jednotka lidových milicí Nové huti Klementa Gottwalda do vojenského skladu.

Pavel Danel, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme