Hyundai a Kia čelí podezření z manipulace s emisemi. Software měl vypínat systém na jejich snižování
Německé úřady provedly neohlášené inspekce v jihokorejských automobilkách Hyundai a Kia. Důvodem je podezření, že firmy vybavily přes 210 000 naftových vozů nezákonnými systémy, které umožňují manipulovat s emisemi. Oznámila to v úterý frankfurtská prokuratura.
Úřady provedly inspekce v objektech automobilek Hyundai a Kia v Německu a Lucembursku. Mluvčí společnosti Hyundai inspekce potvrdil a uvedl, že firma s úřady spolupracuje.
Americká vláda zpřísní limity spotřeby paliva. Budou platit pro všechna prodávaná auta od roku 2023
Číst článek
Případ se týká naftových automobilů, které mohly být vybaveny softwarem, jenž při běžném provozu v řadě situací omezuje či zcela zastavuje systém pro redukci emisí. Podle prokuratury se předpokládá, že software pochází od dodavatelů automobilových součástek Bosch a Delphi, uvedla agentura Reuters.
Manipulace s automobilovými emisemi se dostala do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen. Ten v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí nainstaloval zhruba do 11 milionů naftových automobilů po celém světě.
Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a společně se svou sesterskou firmou Kia Motors tvoří jednoho z deseti největších výrobců automobilů na světě. Společnost Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, zatímco Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních aut u Žiliny na Slovensku.