Autoři knihy o podnikání Andreje Babiše čelí správnímu řízení. 'Je to šikana,' říkají
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se zabývá aktivitami novinářů Deníku Referendum Jakuba Patočky (ČSSD) a Zuzany Vlasaté. Důvodem je jejich kniha Žlutý baron o podnikání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Podle novinářů kontroloři viní jejich spolek Svoboda projevu z přestupku v souvislosti s propagací knihy. Za porušení pravidel předvolební kampaně jim nyní hrozí pokuta až 100 tisíc korun.
Obsílku s oznámením o zahájení správního řízení od brněnského úřadu dostal spolek Svoboda projevu na začátku září. Tehdy zahájil řízení se čtyřmi subjekty, a to mimo jiné kvůli vedení kampaně bez předchozí registrace a neoznačení volebních materiálů povinnými údaji.
Natočili dokument o podnikání Andreje Babiše. Ten film ho fakt nezničí, říkají
Číst článek
Spolek novináři Patočka s Vlasatou podle svých slov založili za účelem organizace turné k propagaci knihy Žlutý baron napříč Českem. Celou záležitost označují za šikanu.
„V demokratické zemi, která ctí svobodu projevu a chrání nezávislá média, by něco takového, s čím úřad přichází, vůbec nemělo být možné položit na stůl. Považujeme to za šikanu a zastrašování ohrožující prostor svobody projevu,“ píše Vlasatá v článku Deníku Referendum.
Patočka tvrdí, že přestupek má podle úřadu spočívat v tom, že "autoři knihy inzerovali svá setkání s občany, na nichž představovali svou knihu". Uvedl to alespoň v novém prohlášení, které zveřejnil na stránkách Deníku Referendum.
Právo na svobodu projevu?
Autorů knihy se zastal Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který podle Vlasaté projekt podpořil grantem. Šlerka míní, že kontroloři volební kampaň - definovanou v zákoně o volbách do parlamentu - vykládají příliš široce a ohrožují tak svobodu projevu v Česku.
„Pokud bychom dopustili široký výklad zmíněného zákona, de facto bychom od vyhlášení voleb do dne konání voleb znemožnili zveřejňování výsledků žurnalistické práce, které se týkají některého z kandidátů. Taková interpretace je tedy v přímém rozporu s právem na svobodu projevu a informace, které jsou tak důležité právě v období voleb,“ uvádí Šlerka ve svém stanovisku.
Úřad pro dohled nad stranami se ke konkrétním řízením nechce vyjadřovat. "Právní řízení jsou neveřejná, nemohu konkrétní kauzu komentovat," uvedl serveru iROZHLAS.cz člen úřadu Jan Outlý. Nicméně alespoň obecně řekl, že "úřad aplikuje, nikoliv vykládá platnou legislativu", a to při plném respektu k Ústavě i k Listině základních lidských práv a svobod.
"Kdybych měl použít paralelu, těžko lze považovat za porušení svobody pohybu požadavek, aby každé vozidlo jedoucí po veřejné komunikaci mělo poznávací značku. Na soukromé cestě může auto jet neoznačené. Rozlišení může být někdy nejednoznačné, stejně jako otázka, co naplňuje znaky volební kampaně dle zákona. Úřad se každopádně musí zabývat každým podnětem, který není zjevně neopodstatněný," popsal Outlý.
Úřad pro dohled nad stranami dosud v souvislosti s volbami zahájil správní řízení celkem s osmi subjekty. Vedle spolku Svoboda projevu je mezi možnými provinilci také hnutí ANO, jak už dříve zjistil server iROZHLAS.cz, Česká asociace satelitních operátorů nebo Olomoucký kraj kvůli aktivitám hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO).
Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace. V pondělí kontroloři také udělili první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí ODA zaplatit 19 tisíc korun.