Zlato je univerzální kov, který využijí šperkaři i počítačový průmysl
V Česku se ročně zpracuje několik desítek tun zlata. Je to chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. A z těchto základních vlastností zlata vychází jeho široké využití.
Zlato je nejkujnějším kovem, z jednoho gramu se dá vykovat několik kilometrů dlouhý vlasec nebo vytepat folie o velikosti metr krát metr. Vysoké kujnosti využívají šperkaři.
„Zlato je zvláštní v tom, že krásně vypadá, to je důvod, proč je používáno ve šperkařství. Kov nemění svoji barvu pod vlivem okolního prostředí. Je poměrně lehce identifikovatelné díky své specifické hmotnosti, která je odlišná od dalších kovů podobného zabarvení,“ říká Libor Křapka ze společnosti Safiina.
Zlato se už dlouhou dobu využívá také v zubním lékařství. „Důvodem toho je především zdravotní nezávadnost zlata. Je natolik chemicky inertní, že ani po dlouhém působení poměrně agresivního prostředí v ústní dutině nepodléhá korozi. Čisté zlato je však příliš měkké, proto se aplikují jeho slitiny, především s mědí, stříbrem, paladiem a zinkem. Někdy je součástí dentálních slitin také indium, iridium nebo i platina,“ pokračuje Křapka.
Ani moderní svět mikroelektroniky a počítačů se bez zlata neobejde. Tenká vrstva kovu se elektrolyticky nanáší na kontaktní povrchy.
„Zlato je dodáváno do elektronických obvodů kvůli vysoké elektrické vodivosti a tomu, že nepodléhá vlivu okolního prostředí,“ uvádí Křapka.
Zlato uložené ve státních bankách sloužilo dlouhou dobu jako zlatý standard, který garantoval hodnotu státem vydávaného oběživa. Po druhé světové válce zlato tento význam ztrácelo, úplně tuto funkci přestalo plnit v roce 1971.
V posledních letech se banky a státy i soukromí investoři k jistotě zlata vracejí.
„Je to tradice, protože zlato bylo jako platidlo používáno po tisíce let. Je to i jeho specifickou vlastností, kdy je poměrně snadno získatelné, je ho omezené množství, nelze vyrobit, a je lidstvem po tisíce let bráno jako univerzální směnný prostředek, který zachovává hodnotu, vysvětluje Libor Křapka ze společnosti Safina.