Poskytovatelé internetu v Británii musí lidem zabránit v přístupu na Pirate Bay

Hudební průmysl si pochvaluje úspěchy na poli likvidace internetového pirátství. Jako poslední země se k zákazu některých serverů přidalo Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tamní poskytovatelé internetového připojení musí během května zabránit klientům v přístupu na server Pirate Bay.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto)

Internet (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zákazy lze technicky provést několika způsoby. Například na úrovni DNS serveru. Jde o překladač, který zadanou adresu převádí na internetový protokol, což je sled čísel, který jedinečně identifikuje daný server.

Další a účinnější možností je přímá blokace konkrétní IP adresy. V obou případech existuje seznam zakázaných adres. Hudební průmysl tvrdí, že tyto zákazy jsou velmi úspěšné. Už delší dobu fungují v Itálii, Dánsku nebo Belgii. Podle výzkumů zakázaným serverům následně klesla návštěvnost asi o 80 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O internetovém pirátství mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Díky britskému zákazu a medializaci celého problému si ale Pirate Bay naopak pochvaluje, že na stránky dorazilo o 12 milionů uživatelů více, než je jejich průměr.

Pokud navíc bude hudební průmysl muset s každou žádostí o zákaz k soudu, nemá podle Ondřeje Boudy ze zahraniční redakce Radiožurnálu šanci zvítězit. Piráti si totiž velmi rychle zřídí desítky náhradních serverů s jinými adresami, které na seznamu nebudou, a hudební průmysl i bez angažmá soudů bude muset neustále sledovat internet a seznam zakázaných adres aktualizovat.

Piráti se proti zákazům také snaží bránit. Server Pirate Bay chce zveřejnit návod, jak se s různými omezeními vypořádat. Při blokování na DNS serveru stačí do prohlížeče zadávat IP adresu. Pokud je blokovaná, lze se připojit přes proxy v jiné zemi, kde je server přístupný.

Existuje také možnost používání sítí VPN, které lidé znají ze zaměstnání. Jde o chráněný a také anonymní přístup k internetu, který dokáže současná opatření prorazit. Právě využití virtuálních privátních sítí ke stahování hudby či filmů vzrostlo mezi mladými za poslední tři roky o 40 procent.

Hudební průmysl tvrdí, že jeho cílem není internetové pirátství úplně porazit, ale znesnadnit ho. Například za přístup do VPN sítí se platí zhruba pět eur měsíčně, přestože už jsou i sítě zdarma.

Například ve Spojených státech se ukazuje, že většina lidí, kteří jsou zvyklí stahovat zdarma nebo velmi levně a o tuto možnost přijdou, se do legální části trhu nepřesunou, ale přestanou hudbu raději stahovat úplně.

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme