Lidé chodí méně do kin, běžně se v Česku šíří pirátské kopie filmů a neprodukuje se dostatek kvalitních snímků, popisuje šéf Bontonfilmu Martin Palán aktuální problémy českého filmového průmyslu.
„Máme například audioknihu Vraždy podle abecedy od Agathy Christie. Mnohokrát jsme ji na stahovacích serverech našli pod názvem ‚Projekt kuchyň ABC‘,“ říká Tomáš Výchopeň z vydavatelství Tympanum.
„Nevím, kam pluji. Piráti vytrhali všechny kabely, nic nefunguje. V provozu je pouze radar. Dali mi trasu, jedu podle ní,“ uvedl kapitán lodi na twitteru.
Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která nezákonnou distribucí filmů způsobila studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů.
Více než sto migrantů uneslo loď, která je zachránila u libyjských břehů a chtěla se s nimi vrátit do přístavu v Tripolisu. Nyní s ní plují na Maltu či na italský ostrov Lampedusa.
Novela, která rozšiřuje EET, prošla ve sněmovně prvním čtením. Opozice neuspěla s návrhem na její zamítnutí, ani s tím, aby novelu detailně projednalo dalších 12 sněmovních výborů.
Nejen horká odborná témata, ale i chytlavé titulky. Do stovky v tuzemsku nejstahovanějších odborných článků se dostal i text o vztahu velikosti chodidla a penisu.
Ruská armáda plánuje posílit svůj vliv v Tichomoří. Proto teď ruské námořnictvo nabízí strategické spojenectví Filipínám. Po Vietnamu a Indonésii jsou Filipíny další zemí v regionu, kde se Moskva snaží vojensky angažovat.
Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13 800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhad vychází ze studií evropské agentury EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790 tisíc pracovních míst.
Filmové společnosti se stále snaží bojovat proti nelegálnímu šíření jejich snímků. Velkým vydavatelům už dávno neleží v žaludku zkopírovaná DVDčka na tržnicích, ale hlavně internetové stránky, které umožňují přístup k nelegálnímu obsahu. Filmaři se samozřejmě snaží bránit a nejraději by rovnou zablokovali vyhledávání takových webů. Snaha některých firem navíc přináší i úsměvné situace.
Některé webové aplikace českých ministerstev používají podle odborníků zastaralé šifrování. Například ministerstva dopravy a zemědělství zabezpečují své aplikace pomocí protokolu SSL3, který je snadno napadnutelný. Resorty se hájí, že nedostatky postupně odstraňují.
Podle ministra obrany Martina Stropnického je zcela prokázané, že Rusko posílá své vojáky na Ukrajinu. Navíc Rusko podle něho provozuje vzdušné pirátství, které ohrožuje civilní lety nad Evropou. Stropnický to řekl v Bruselu po schůzce ministrů obrany zemí Evropské unie.
Podnikatel Aleš Trpišovský se u Krajského soudu v Praze zodpovídá z agresivní jízdy a z ohrožování řidičů na dálnici D1. Obžaloba ho viní ze dvou případů, kdy na dálnici pomaleji jedoucí auta ohrožoval prudkým brzděním.
Hudební průmysl si pochvaluje úspěchy na poli likvidace internetového pirátství. Jako poslední země se k zákazu některých serverů přidalo Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tamní poskytovatelé internetového připojení musí během května zabránit klientům v přístupu na server Pirate Bay.
Polsko nechce ratifikovat mezinárodní dohodu proti padělatelství ACTA v její současné podobě. Řekl to polský premiér Donald Tusk. Šéfům politických stran navrhl, aby smlouvu vyjednanou Evropskou komisí odmítli.
Desetisíce lidí budou dnes napříč Evropou demonstrovat proti dohodě ACTA. K protestům se připojí i čeští odpůrci, a to hned v několika větších městech. Tvrdí, že mezinárodní obchodní smlouva omezí svobodu na internetu.
Po celé Evropě se dnes bude demonstrovat proti mezinárodní dohodě ACTA na ochranu intelektuálního vlastnictví. Očekávají se desítky tisíc účastníků. Ratifikaci této dohody čerstvě pozastavilo Německo.
Polsko pozastavilo ratifikaci smlouvy ACTA. Podle premiéra Donalda Tuska je třeba dokument, který se týká i boje s internetovým pirátstvím, více konzultovat. Tusk zároveň připustil, že by Varšava dokument ratifikovat nakonec vůbec nemusela.
Místo soudu se rýsuje dohoda. Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která na podzim loňského roku hrozila serveru Uložto.cz žalobou, dolaďuje v těchto dnech s jeho majiteli podmínky smlouvy. Web, který funguje jako úložiště souborů a odkud si lidé stahují kromě hudby a filmů i porno, by tak mohl začít písničky a desky prodávat legálně.