Evropa se bouří proti dohodě ACTA, odpůrci vyjdou do ulic i v Česku
Desetisíce lidí budou dnes napříč Evropou demonstrovat proti dohodě ACTA. K protestům se připojí i čeští odpůrci, a to hned v několika větších městech. Tvrdí, že mezinárodní obchodní smlouva omezí svobodu na internetu.
Důvody protestů vysvětlil Mikuláš Ferjenčík, místopředseda České pirátské strany, která je koordinátorem demonstrací.
„Především nám vadí, že celá smlouva vznikla na zakázku nahrávacího průmyslu a dalších korporací, které ji vyjednávaly za zavřenými dveřmi a měly k ní přístup o dva roky dřív než poslanci Evropského parlamentu. Výsledek tomu odpovídá. Důraz je kladen na zvyšování represí, omezování občanských svobod a zisky těchto monopolistů, občanská práva jsou na posledním místě,“ uvedl.
Podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie ale dohoda vyhovuje českému právnímu řádu, a není ho tedy nutné upravovat v případě, že se k ní Česko nakonec připojí.
„Samotná dohoda ACTA tyto obavy nevzbuzuje. Rozhodně to, co se nejčastěji namítá, šacování počítačů na hranicích, odpojování uživatelů od internetu, neobsahuje,“ tvrdí Prchalová.
Německo prozatím protipirátskou dohodu ACTA nepodepíše
Číst článek
V hlavním městě začne demonstrace ve 14 hodin na Staroměstském náměstí. Organizátoři vyzvali účastníky, aby si vyrobili masky v karnevalovém stylu. Průvod skončí na náměstí Jana Palacha, kde organizátoři otevřou stránky s peticí proti ACTA. Na trase se protestující zastaví před sídlem vlády.
Svůj negativní postoj ke smlouvě přijdou podle údajů na Facebooku vyjádřit také lidé v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Sokolově, Šumperku, Teplicích, Ústí nad Labem, Valašském Meziříčí, Zábřehu, Zlíně a Znojmě.
Dohoda ACTA rozpoutala diskuzi o autorském právu na internetu
Číst článek
Cílem mezinárodní dohody, ke které se připojilo 22 unijních zemí včetně Česka, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.
Ratifikace v jednotlivých státech se ale začíná zadrhávat. Česká vláda schvalování pozastavila, podle premiéra Petra Nečase je třeba materiál ještě analyzovat. Úřad pro ochranu osobních údajů varoval, že dokument je nevyvážený vůči existujícím zákonným zárukám garantujícím práva jednotlivců.