Některé státní instituce výrazně plýtvají penězi při nákupu a provozu informačních technologií. Dnes to oznámilo sdružení Acta Non Verba, které provedlo ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci průzkum u dvanácti státních úřadů.
Evropský parlament odmítl s konečnou platností smlouvu proti padělatelství (ACTA). Proti přijetí smlouvy hlasovalo 478 poslanců, 39 bylo pro a 165 se zdrželo hlasování. Smlouva, jejíž návrh vyvolal protesty v řadě zemí světa včetně Česka, tak už v EU nemůže vstoupit v platnost.
Mezinárodní dohodu proti padělání ACTA Evropský parlament asi neschválí. Odmítl ji podpořit jeho klíčový výbor pro mezinárodní obchod. Podle parlamentního zpravodaje pro návrh ratifikace tohoto dokumentu britského poslance Davida Martina je dohoda ACTA velmi vágním dokumentem a ponechává řadu nezodpovězených otázek.
Mezinárodní obchodní dohoda proti padělání, známá pod zkratkou ACTA, nedává spát politikům ani odpůrcům této smlouvy. V řadě evropských měst se dnes sešla protestní shromáždění s cílem říci ne ratifikaci této úmluvy, kterou většina zemí Evropské unie v lednu podepsala.
Bruselem projde protestní pochod proti dohodě ACTA, která se má stát základem pro vymáhání práva duševního vlastnictví. Obchodní dohoda proti padělání se bude týkat boje proti napodobeninám různého zboží, ale také kopírování a stahování souborů chráněných autorskými právy přes internet.
Přijetí dohody ACTA, která má posílit boj proti padělání, může ztroskotat v Evropském parlamentu. Tři z jeho výborů tuto obchodní dohodu nedoporučily ke schválení.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes zdůraznil, že obsah kontroverzní dohody ACTA sice projednává Evropský soudní dvůr, jeho stanovisko ale nebude pro Českou republiku jediným kritériem. Smlouvu o ochraně duševního vlastnictví by měl před případnou ratifikací posoudit Ústavní soud. Kabinet podepsal dokument 26. ledna, po následné kritice ale ratifikaci odložil.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce pozdržet podpis smlouvy o ochraně duševního vlastnictví, kontroverzní dohody ACTA. Požádalo už vládu o pozastavení projednání ratifikačního procesu. Smlouvu by měl před případnou ratifikací posoudit Ústavní soud. S informací dnes přišel ministr Martin Kuba po jednání se zástupci odpůrců i příznivců smlouvy.
Praha, Brno a Ostrava byly dnes centry dalších protestů proti smlouvě ACTA. Mezinárodní dohoda zaměřená proti porušování autorských práv omezí podle demonstrantů svobodu na internetu.
Polsko definitivně odmítlo dohodu ACTA, která se týká boje s internetovým pirátstvím. Varšava nejdříve po pouličních protestech ratifikaci smlouvy pozastavila, teď ji zcela smetla ze stolu.
Polsko nechce ratifikovat mezinárodní dohodu proti padělatelství ACTA v její současné podobě. Řekl to polský premiér Donald Tusk. Šéfům politických stran navrhl, aby smlouvu vyjednanou Evropskou komisí odmítli.
Tisíce Evropanů demonstrovaly v sobotu proti mezinárodní protipirátské dohodě ACTA. V České republice se k protestům připojilo v několika městech téměř tři tisíce lidí. Nejvíc demonstrujících se sešlo v centru Prahy. Požadovali zastavení ratifikace obchodní smlouvy proti padělatelství, která podle nich může omezit svobodu internetu.
Proti smlouvě ACTA se demonstrovalo v mnoha evropských zemích. Nejvíce lidí se sešlo v německém Mnichově, kde se shromáždilo asi 16 tisíc protestujících.
Počítačoví odborníci považují dohodu ACTA za šikanu, právníci naopak tvrdí, že se kolem smlouvy proti padělatelství všeho druhu rozpoutala zbytečná hysterie. Na dnešek jsou naplánovány po celém světě demonstrace odpůrců dohody. Vadí jim, že je smlouva napsána dost neurčitě a hrozí, že si ji jednotliví úředníci vysvětlí po svém. Navíc byl dokument zpočátku projednáván v utajení.
Desetisíce lidí budou dnes napříč Evropou demonstrovat proti dohodě ACTA. K protestům se připojí i čeští odpůrci, a to hned v několika větších městech. Tvrdí, že mezinárodní obchodní smlouva omezí svobodu na internetu.
Po celé Evropě se dnes bude demonstrovat proti mezinárodní dohodě ACTA na ochranu intelektuálního vlastnictví. Očekávají se desítky tisíc účastníků. Ratifikaci této dohody čerstvě pozastavilo Německo.
Úřad pro ochranu osobních údajů dnes podpořil rezervované stanovisko vlády, která váhá, zda podpoří ratifikaci kontroverzní mezinárodní dohody ACTA. Kabinet Petra Nečase včera oznámil, že pozastaví ratifikační proces, než bude jasnější, jak by se uplatnění dohody dotklo občanských práv.
Po Česku a Polsku pozastavilo schvalování protipirátské dohody ACTA i Slovensko. Slovenská vláda chce obsah kontroverzní smlouvy prodiskutovat nejdřív s veřejností.
Vláda pozastaví ratifikační proces dohody proti padělatelství ACTA. Smlouva vyvolala ve světě i u nás vlnu odporu. Podle premiéra Petra Nečase bude kabinet materiál ještě analyzovat.
Polsko zásadně změnilo svůj názor na mezinárodní smlouvu ACTA, která se týká boje s internetovým pirátstvím. Po sérii protestů mladých lidí Varšava pozastavila její ratifikaci. Vláda uznala, že udělala chybu a názory kritiků ignorovala. Poláci smlouvu ACTA znovu velmi pečlivě prostudují.
Lidé v Česku i dnes vyjádřili nelibost s připojením země k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií ACTA. Demonstrující se sešli například v Plzni, Liberci, Ostravě nebo Brně. V jihomoravské metropoli dorazilo na náměstí Svobody více než 500 lidí.
Polsko pozastavilo ratifikaci smlouvy ACTA, která se týká i boje s internetovým pirátstvím. Vláda přiznala, že konzultace se zbytkem společnosti byly velmi chabé a kritika uživatelů internetu tedy oprávněná.
Polsko pozastavilo ratifikaci smlouvy ACTA. Podle premiéra Donalda Tuska je třeba dokument, který se týká i boje s internetovým pirátstvím, více konzultovat. Tusk zároveň připustil, že by Varšava dokument ratifikovat nakonec vůbec nemusela.
Asi 400 lidí se sešlo na pražském Klárově na protestu proti mezinárodní dohodě proti šíření nelegálních kopií ACTA, ke které se ČR připojila. Mezi aktivisty přišlo i několik politiků, aby jejich akci podpořili. Ve chvíli, kdy protest začal, hackeři znovu zablokovali stránky Poslanecké sněmovny.
Oficiální stránky ODS změnily přes noc tvář. Hackeři na ně umístili protest proti smlouvě ACTA, která má chránit duševní vlastnictví na internetu, bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.