V některých českých rybnících žije nepůvodní druh želvy. Ohrožuje ryby i obojživelníky
Po celém Česku se pomalu rozšiřují nepůvodní druhy živočichů. Patří mezi ně i želva nádherná ze Severní Ameriky. Tu do volné přírody vypouští nezodpovědní chovatelé. Zatím se nemnoží, to se ale s oteplováním klimatu může změnit.
„Zatím jsem tady v Dubici chytil čtyři malé kapříky,“ říká rybář Marek Makula a dodává, že želvu na prut ještě neulovil.
Přesto na Českolipsku jsou. Jedním z míst jejich výskytu je i Máchovo jezero.
„Původně je tato želva druhem ze Severní Ameriky. Dostala se do našich rybníků vypouštěním nezodpovědnými chovateli,“ vysvětluje ekoložka Tereza Kaiserová.
V přírodě se rozšiřují nepůvodní druhy rostlin i živočichů. Jedním z nich je i želva nádherná. O jejím výskytu na Českolipsku natáčel Tomáš Mařas
U nás se jim daří i kvůli změně klimatu. „Zatím není schopná se rozmnožit. Tím, jak se klima otepluje, je ale schopná přežít během celého roku,“ dodává ekoložka.
V tomto ročním období, kdy teploty klesají k nule, se želva zahrabává a připravuje se na zimování. Lidé ji proto jen tak nespatří. Pro náš vodní ekosystém ale tento druh želvy představuje ohrožení.
„Decimuje veškeré populace malých ryb, živí se i obojživelníky a jejich larvami. Její rozmnožování se neprokázalo, ale vzhledem k tomu jak se podnebí otepluje, je velice pravděpodobné, že k tomu jednou dojde,“ uvádí Tereza Kaiserová.
Na Českolipsku je výskyt želvy nádherné prokázán na všech větších rybnících i na některých pomalu tekoucích vodách. Jejich populace se v regionu počítá v řádech desítek kusů, v celé republice je jich pak několik set.