Korýšům se nelíbí hluk
Na korálových útesech je nejen živo, ale také pěkně hlučno. A jak dokazuje nová studie, zvuky ovlivňují i takové živočichy, kterým se sluch dříve vůbec nepřisuzoval.
Mořští savci, želvy i ryby hluk vnímají, ale zatím se nikdo příliš nevěnoval otázce, do jaké míry mohou zvuky ovlivňovat život různých larev a bezobratlých živočichů. Mořští biologové z Bristolské univerzity už nicméně zjistili, že jen pár dní staré larvy ryb si podle zvuku hledají cestu z otevřených vod na korálové útesy, kde se dále vyvíjejí. V loňském roce následoval objev, že to samé dělají i larvy korálů. A konečně jejich nejnovější studie ukazuje, že velice dobře slyší také mořští korýši.
K objevu došlo tak trochu náhodou – vědci zkoumali, jak hluk láká larvy ryb a déle než měsíc každou noc nastražovali v určitých vzdálenostech od Velkého bariérového útesu pár odchytových světelných pastí. Jedna z nich přehrávala zvuky, zatímco druhá byla prakticky tichá. Do pastiček se mimo jiné celkem chytilo téměř 700 000 korýšů, které vědci po jednom studovali pod mikroskopem. Zjistili, že příslušníci sedmi z osmi hlavních skupin korýšů (zahrnujících larvy krabů, krevet, klanonožců, lasturnatek, různonožců, vidlonožců a blešivců) se častěji nechají polapit do tichých pastí.
Rozdíl mezi počty odchycených korýšů byl malý, nicméně statisticky významný. Naznačuje to, že korýši jsou schopni detekovat zvuk a odpovídat na něj svým chováním. Hluk však většinou nemají rádi – jediní korýši, kteří se častěji nechávali polapit do hlučných pastí, byly larvy krabů, které se vyvíjejí na útesech. Pro ostatní korýše, kteří žijí na otevřeném moři nebo v sedimentech dna, hluk zřejmě znamená zvýšený výskyt predátorů nebo nevhodné životní prostředí – a tak se mu vyhýbají. Objev, že korýši reagují na zvuk, také poukazuje na to, že rostoucí úroveň hluku v oceánech není problematická jen pro mořské savce, ale také pro bezobratlé živočichy.
Zdroj: PLoS One