Hodní šavlozubí tygři
Vzhled může klamat. Šavlozubí tygři sice vlastnili zuby nahánějící hrůzu, ale podle nové studie byli mnohem mírumilovnější než jejich současníci američtí lvi.
Před 1,6 milionu let až 10 000 let patřily k velkým predátorům severoamerického kontinentu dvě kočkovité šelmy. První byl Smilodon fatalis, kterému se vůli prodlouženým špičákům přezdívá šavlozubý tygr. Druhou představuje lev americký (Panthera leo atrox), který byl asi o třetinu větší než současní afričtí lvi, ale jinak se jim velmi podobal. Obě šelmy žily prakticky bok po boku, ale jejich chování se podle výsledků studie, které zveřejnil časopis Journal of Zoology, výrazně lišilo.
U velkých koček obecně platí, že u agresivních druhů, které žijí v harémově uspořádaných smečkách, jsou samci výrazně větší než samice. Důvod je jednoduchý - větší a těžší samci mají v soubojích o samice navrch a během evoluce se tak upevnil větší tělesný vzrůst.
Týmu vědců se podle kostí a zubů podařilo určit pohlaví a věk u 13 amerických lvů a 19 šavlozubých tygrů. Výsledky studie ukázaly, že velikost šavlozubých tygrů závisela pouze na věku, takže samec se od samice podle velikosti nedal rozlišit. V případě amerických lvů byla situace zcela jiná - samci byli výrazně větší než samice. Vědci proto usuzují, že lvi žili v harémech, kde jeden až dva samci vládli skupině samic. O své družky zřejmě podobně jako dnešní lvi sváděli zuřivé souboje. Samci šavlozubých tygrů byli mnohem mírumilovnější a v jejich smečkách byla obě pohlaví zastoupena rovnoměrně.