Dvorská zoo přišla o nejvzácnějšího nosorožce Evropy, uhynula samice Nabiré
V dvorské zoo uhynul jeden z posledních nosorožců tuponosých (bílých) severních na světě. Příčinou smrti samice Nabiré byla prasklá cysta. Nosorožec tuponosý severní je považován za vyhynulý druh, v přírodě byl jeho zástupce spatřen naposledny v roce 2007. Nabiré byla posledním žíjícím jedincem v Evropě.
„Jde o těžko popsatelnou ztrátu. Nabiré byla nejvlídnější nosorožec, kterého jsme v zoo chovali. Nejde však jen o to, že jsme ji měli velice rádi. Smrt Nabiré přiblížila další zvířecí druh k úplnému vyhubení,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas v prohlášení na webu zoo.
Nabiré se delší dobu potýkala se zdravotními komplikacemi. Dvaatřicetiletá samice měla cysty už několik let.
Ve Dvoře Králové uhynula samice nosorožce bílého severního. Podrobnosti řekl vedoucí mezinárodních projektů královédvorské zoo Jan Stejskal
„My už od roku 2009 víme, že měla cysty v děloze. Uhynula na jednu další, ještě větší cystu, kterou měla uvnitř těla. Pro ilustraci: když došlo k pitvě a z cysty se vypustila tekutina, tak to, co ještě zůstalo, vážilo 40 kilo,“ popisuje vedoucí mezinárodních projektů Zoo Dvůr Králové nad Labem Jan Stejskal.
Samice prožila v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové celý svůj život. Narodila se zde 15. listopadu 1983. Podle informací zoo byla v té době teprve druhým nosorožcem severním bílým odchovaným v lidské péči.
Poslední tři nosorožci tuponosí žijí v keňské rezervaci Ol Pejota, jeden v zoologické zahradě v americkém San Diegu.
„Všichni čtyři, kteří zbývají, se dočkali současnosti jenom díky tomu, že nějakým způsobem prošli Zoologickou zahradou ve Dvoře Králové. Na tato místa se dostali v rámci různých snah zoo o záchranu tohoto druhu,“ poznamenal k tomu Stejskal.
Odpovědnost za zvířata velí k využití všech možností
„Šance není velká,“ řekl k možnosti přežití druhu nosorožců bílých severních ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas. „Ale máme odpovědnost za ta zvířata. V podstatě je naší povinností se pokusit udělat vše, co jde."
„A to je využít i techniky genetického inženýrství a jiné techniky asistované reprodukce, abychom se pokusili zvířata zachránit.“
Šance na přežití druhu i zbývající možnosti vysvětlil královédvorské zoo Přemysl Rabas
„Pro nás to znamená, že v Africe stále zůstávají dvě naše samice, které jsou potenciálními dárkyněmi vajíček. Musíme se naučit na příbuzných druzích nosorožců získat vajíčka, umět je nechat dozrát mimo tělo samice, oplodnit a zárodek přenést zpátky do těla jiné samice, která by ho donosila,“ vysvětlil Rabas.
„Pokud bychom to zvládli, tak bychom se pak mohli pokusit vajíčka získat od severních samic a tímto způsobem je dál použít,“ dodal.
Jak také uvedl, zhruba do hodiny po úhynu Nabiré se ve Dvoře Králové pokusili odebrat vaječníky a v noci je dopravit do Cremony, kde je světově uznávané výzkumné středisko pro reprodukci.
„Další vzorky jely v noci do Berlína,“ řekl ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.