Uplynulo 60 let od prvního testu vodíkové bomby. Zbrojaři dnes závodí v jiných oblastech
Nevinné přízvisko „loupáček“ patří kromě pečiva i jedné z nejničivějších zbraní, jaderné vodíkové bombě. Od jejího prvního testovacího výbuchu v Sovětském svazu právě uplynulo 60 let. V současné době se podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla závodí více ve vývoji nových typů letadlových lodí než v oblasti jaderných zbraní.
Na jaderném polygonu v kazašské stepi Sověti před 60 lety úspěšně otestovali funkční vodíkovou bombu. Účinek nového druhu zbraně byl třicetkrát silnější než u bomby atomové.
Sovětský svaz se díky tomu poprvé vyšvihl ve zbrojním souboji do vedení před Spojené státy. Poprvé vyrobil zbraň, kterou USA nevlastnily ani nebyly schopny vyrobit.
„Z propagandistického hlediska byl sovětský primát v této oblasti mimořádně cenný, sovětská propaganda ho proto mediálně výrazně prezentovala. Naopak ve Spojených státech zavládla zejména ve vojenských kruzích panika,“ říká ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl.
Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil 60. výročí prvního testovacího výbuchu jaderné vodíkové bomby
Rusko a Spojené státy ještě dnes ovládají 95 procent všech atomových zbraní světa. Ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem se ale skloňuje „jaderné odzbrojování“. Před třemi lety v Praze obě země podepsaly další smlouvu o jaderném odzbrojení START.
„Zaprvé se týká se jen jaderných zbraní, zadruhé se týká jenom strategických hlavic, to znamená jen části jaderných zbraní. A navíc snížení počtu zbraní je rozfázováno na dlouhou dobu, až do roku 2018,“ krotí optimismus Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.
Podle Kratochvíla nové zbrojní závody v oblasti jaderných zbraní světu nyní nehrozí. Přesunuly se totiž do jiných oblastí. Například Čína podle něj nyní soupeří s USA v oblasti neviditelných letadel či letadlových lodí.