První veřejnoprávní médium, britská BBC, slaví 90 let od začátku vysílání
V roce 1922 byl na střeše budovy Selfridges na londýnské Oxford Street instalován vysílač 2LO a 18. října téhož roku vznikla společnost British Broadcasting Company. Z malé soukromé společnosti se později stala zřejmě nejznámější rozhlasová a televizní společnost, kterou poslouchá na celém světě na 166 milionů lidí týdně.
„Začátky byly velmi prosté. Společnost byla založena před 90 lety, ale první vysílání se rozeznělo z 2LO někdy 16. listopadu a byly to zprávy, které přečetl tehdejší ředitel programu. Posluchačů bylo několik tisíc už tehdy, kteří na krystalkách lovili vysílání BBC,“ popisuje Vít Kolář, bývalý šéfredaktor české redakce BBC World Service.
O historii BBC mluvil bývalý šéfredaktor české redakce BBC World Service Vít Kolář
Prvním ředitelem BBC se stal třiatřicetiletý Skot John Reith. Jeho krédo znělo: vzdělávat, informovat, bavit. Reith prý později BBC přiznal, že vůbec neměl ponětí, co to je rozhlasové vysílání.
Podle Víta Koláře se krédo média ani po 90 letech nezměnilo: „Informovat, vzdělávat a bavit je něco, co BBC provází celých 90 let. Sir John Reith měl velký vliv na to, čemu říkám étos BBC. Byl to mladý Skot, ale trochu suchar a puritán. To mělo výhodu, že se rádio drželo v mezích a snaha po vyváženosti a nestrannosti mu byla vštěpena díky Johnu Reithovi.“
V roce 1927 se BBC změnila ze soukromé společnosti na médium veřejné služby. O devět let později přibyla pod značku BBC k rozhlasovému vysílání i televize.
Kolář soudí, že spojení veřejnoprávního rozhlasu a televize v rámci jedné instituce je správné. „Podle mého názoru a naturelu mi to přijde naprosto rozumný a logický krok, protože obě média mají velkou synergii. To, že mají stejné poslání, je už předurčuje k tomu, aby byla stejným způsobem financována, výběr poplatků je možné dělat společně a tak dále,“ přemítá bývalý šéfredaktor české redakce BBC.
Oslavy 90. výročí probíhají velmi decentně. Na hlavní stránce BBC se o události vůbec nepíše, zpráva se skrývá mezi blogy, v souladu se svým kodexem totiž médium samo o sobě příliš neinformuje.
Komentář jednoho z ředitelů mediálního impéria zveřejněný na blogu BBC připomíná historii po první světové válce, kdy byli Britové v těžké situaci, země byla velice zbídačená a rozhlas byl tehdy prakticky jediným médiem, které dalo národ znovu dohromady a pozvedlo ho.
Jen několik měsíců po britské BBC, 18. května 1923, zahájila z vojenského stanu v Kbelích u Prahy své vysílání společnost Radiojournal – československé zpravodajství radiotelefonické, předchůdce dnešního Českého rozhlasu. Československo se tak stalo po Velké Británii druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním.