O havárii letadla se desítky let nesmělo mluvit. Teď obětem odhalili pomník
V létě roku 1956 se poblíž Lomu nad Rimavicou zřítilo vojenské letadlo se skupinou československých důstojníků. Armáda tehdy celou oblast uzavřela a o vážném neštěstí se desítky let nemluvilo. Teprve nedávno objevil přísně tajné dokumenty starosta obce a obětem mohl být odhalen pomník.
Armádnímu letadlu Dakota se stala 3. července 1956 osudnou nebývale silná bouřka.Zemřelo 21 vojáků, z nichž bylo podle starosty Lomu Miroslava Vetráka 90 % Čechů.
Podle pozůstalých poslala armáda příbuzným obětí pouze urny s popelem a nehoda se oficiálně nestala.
Přísně tajný záznam o havárii našel starosta Vetrák v archivu v Praze teprve nedávno.
Před pár dny pak místní odhalili na louce u lesa památník obětem leteckého neštěstí. Jedná se o prostý dřevěný kříž a pamětní desku se jmény zemřelých. Připojen je také informační informační panel s popisem neštěstí.
Místní si nehodu dobře pamatují
„Najednou bylo slyšet takové zavytí motoru letadla. Prostě takový mimořádný zvuk, ne jako normálně když létávaly,“ vzpomíná Pavol Turoň, kterému bylo tehdy 17 let. Pak uslyšel ránu a uviděl výbuch.
Lidé ve vesnici sice nesměli o neštěstí mluvit, všichni ale dobře věděli, co se stalo.
Starosta Vetrák tehdy přiběhl ke zřícenému letadlu coby zvědavý sedmiletý kluk: „Těla důstojníků československé lidové armády nosili v rakvích, tady je vojáci letovali a nás bili opasky. To se mi tak vrylo do paměti, že to mám ještě teď před očima.“
V lesích kolem malé vesnice na středním Slovensku se i po víc než 50 letech od neštěstí povalují trosky letadla.
„To jsme tady nechali, aby si pozůstalí, kteří tady byli z Prahy a z Bratislavy, sebrali na památku kus z letadla, kde zahynuli jejich nejbližší, většinou otcové,“ vysvětluje starosta.