Nedělní Den památky obětí holocaustu si v Brně připomněli s předstihem

Pamětníci uctili spolu s dětmi z brněnských základních a středních škol blížící se Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na neděli. Pietní akt se konal na základní škole Merhautova. Právě tam bylo za války sběrné středisko, kde se shromažďovali Židé a Romové k transportu do vyhlazovacích táborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovský hřbitov v Terezíně

Židovský hřbitov v Terezíně | Foto: Jana Šustová

Celkem dvanáct transportních vlaků odvezlo z Brna za války 10 080 Židů a Romů. Konce války se dočkalo 841 z nich. Jednou z těch, kdo prošel shromaždištěm na Merhautově ulici, byla i Bedřiška Felixová.

„Tam je to místečko, kde jsem s rodiči ležela na špinavém pomačkaném slamníku. Myslím, že to byly dvě noci, bylo mně sedm roků. I když je to 71 roků, tak je to strašně smutné. Chybí mně ti, se kterými jsem sem přišla. A moc mně chybí,“ zavzpomínala s viditelným dojetím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Vlasta Gajdošíková navštívila pietní akt za oběti holocaustu, který se konal v brněnské škole Merhautova

Po návratu domů na ně nečekal nikdo z rodiny. „Šli jsme do Terezína pět, vrátili jsme se s maminkou samy a čekala na nás paní správcová z domu, kde jsem se narodila,“ dodala Bedřiška Felixová.

Se vzpomínkami na pobyt v koncentračních táborech se svěřila také Erika Bezdíčková: „Nejtěžší samozřejmě byl příjezd do Osvětimi a rozdělení na život a na smrt. Bohužel oba moji rodiče byli odsouzeni k té straně, která znamenala smrt v plynové komoře. Já jsem byla v té době 13leté dítě, těžko jsem chápala, co se děje.“

„Několik dlouhých měsíců a let jsem prožila v několika koncentračních táborech, ale největší hrůza byla, když jsem se vrátila a vůbec nikoho nenašla. Takže návraty byly nejtěžší, pokud někdo neměl rodinu, a s tímto absolutně stresovým pocitem žiji dodnes,“ upozornila.

Vzpomínkové setkání začalo položením věnce u pamětní desky na budově školy, pokračovalo kulturním programem a besedou s pamětníky. Tato akce má podle předsedy Židovské obce Brno Jáchyma Kanarka velký význam.

„Jednak proto, že se nezapomíná na oběti holocaustu, jednak proto, že se zejména tady v této škole může mládež seznámit s tím, co se stalo, může vyslechnout svědectví pamětníků těch dob. To, co mě osobně velmi překvapilo, je poměrně aktivní přístup některých žáků a studentů, o čemž svědčí studentské práce prezentované jejich vystoupeními a na panelech, kde jsou jejich výtvarné práce,“ vysvětlil Kanarek.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme