Našla se nejstarší kožená bota

Archeologové objevili perfektně zachovalý kožený střevíc, který je o asi 1000 let starší než velká pyramida v Gíze a o 400 let „předběhl“ slavnou Stonehenge.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střevíc starý 5500 let objevil mezinárodní tým archeologů při vykopávkách v jedné arménské jeskyni

Střevíc starý 5500 let objevil mezinárodní tým archeologů při vykopávkách v jedné arménské jeskyni | Foto: Pinhasi et al.

Střevíc starý 5500 let objevil mezinárodní tým archeologů při vykopávkách v jedné arménské jeskyni. Je vyrobený z jediného kusu hovězí kůže a vytvarován tak, aby co nejlépe přilnul k chodidlu. Uvnitř boty vědci našli trávu, ale nejsou si jisti, jestli šlo o tepelnou izolaci, nebo předchůdce obuvnického „kopyta“, které botu udržuje ve správném tvaru. Stejně tak není jasné, jestli botu nosil muž, nebo žena – délka střevíce sice odpovídá dnešní evropské velikosti 37, ale tu by před více než 5000 let obul i muž.

Jeskyně, ze které nejstarší známý kožený obuvnický výrobek pochází, leží na hranicích Arménie, Íránu, Nachičevanské autonomní republiky a Turecka. Kromě kožené boty tu archeologové našli velké nádoby obsahující zrna pšenice a ječmene, meruňky a další potraviny rostlinného původu. Všechny nálezy jsou díky stabilně chladné a suché jeskyni v perfektním stavu, kvůli kterému vědci jejich stáří nejprve určili na pouhých 600 až 700 let. K jejich zachování přispělo i to, že podlahu jeskyně zakryla silná vrstva ovčího hnoje, který předmětům vytvořil jakési ochranné balení. V něm unikátní nálezy přečkaly celá milénia jako ve vatičce.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme