Našla se nejstarší kožená bota
Archeologové objevili perfektně zachovalý kožený střevíc, který je o asi 1000 let starší než velká pyramida v Gíze a o 400 let „předběhl“ slavnou Stonehenge.
Střevíc starý 5500 let objevil mezinárodní tým archeologů při vykopávkách v jedné arménské jeskyni. Je vyrobený z jediného kusu hovězí kůže a vytvarován tak, aby co nejlépe přilnul k chodidlu. Uvnitř boty vědci našli trávu, ale nejsou si jisti, jestli šlo o tepelnou izolaci, nebo předchůdce obuvnického „kopyta“, které botu udržuje ve správném tvaru. Stejně tak není jasné, jestli botu nosil muž, nebo žena – délka střevíce sice odpovídá dnešní evropské velikosti 37, ale tu by před více než 5000 let obul i muž.
Jeskyně, ze které nejstarší známý kožený obuvnický výrobek pochází, leží na hranicích Arménie, Íránu, Nachičevanské autonomní republiky a Turecka. Kromě kožené boty tu archeologové našli velké nádoby obsahující zrna pšenice a ječmene, meruňky a další potraviny rostlinného původu. Všechny nálezy jsou díky stabilně chladné a suché jeskyni v perfektním stavu, kvůli kterému vědci jejich stáří nejprve určili na pouhých 600 až 700 let. K jejich zachování přispělo i to, že podlahu jeskyně zakryla silná vrstva ovčího hnoje, který předmětům vytvořil jakési ochranné balení. V něm unikátní nálezy přečkaly celá milénia jako ve vatičce.
Zdroj: PLoS ONE