Na berlínském Checkpoint Charlie vznikne unikátní panoramatická rotunda
Checkpoint Charlie je dnes jedno z nejnavštěvovanějších míst v Berlíně. Na někdejším přechodu mezi Východním a Západním Berlínem si naprostá většina návštěvníků klade otázku, jaké to bylo, žít uprostřed města rozděleného zdí na dva světy. Získat alespoň částečnou představu jim umožní originální dílo, které u Checkpoint Charlie vyroste už letos v létě.
Celní budka s vojákem v uniformě a nápisem „právě opouštíte americký nebo ruský sektor“ podle toho, ze které strany Friedrichstrasse se na nápis koukáte, přiláká každoročně statisíce návštěvníků.
Stále častěji ale Berlíňané poukazují na to, že jeden ze symbolů studené války, z šílené doby, kdy zeď natrvalo rozdělila rodiny, se stal jen jakousi pouťovou atrakcí, kde asijští obchodníci prodávají ruské a východoněmecké vojenské čepice a jen pár omšelých fotografií připomíná absurdnost tehdejší doby.
Příspěvek zpravodajky Českého rozhlasu v Německu Kláry Stejskalové o berlínském Checkpoint Charlie ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3
To by se teď mělo změnit. Na volné ploše, která u Checkpoint Charlie zůstala od dob studené války, vzniká Park svobody, jehož jeho součástí bude už od léta panoramatická rotunda známého umělce Yadegara Asisiho. Ten má s podobnými projekty bohaté zkušenosti.
Jeho 360stupňový model antického Pergamonu na muzejním ostrově v Berlíně už navštívilo přes půl milionu lidí. Výlet do roku 129 našeho letopočtu je skutečně velmi autentický, včetně zvukových efektů, a člověk snadno získá představu, jak vypadal běžný den v antickém městě.
Teď chce Yadegar Asisi podobně autenticky přiblížit prostřednictvím panoramatického modelu život v někdejším rozděleném Berlíně, na příkladu pár ulic sousedících bezprostředně se zdí. Umělec se nechal slyšet, že lidé tak uvidí úplně normální život – opilce u stánku s curry wurstem, děti hrající si u zdi nebo sprejery, ale také ty, kteří obyčejně leží na gauči a sledují televizi.
Unikátní panoramatická rotunda by měla být přístupná od července.