Muzeum komunismu? Jenom byznys, tvrdí šéf Mladých komunistů

Už desátým rokem funguje v Praze Muzeum komunismu, které otevřel Američan usazený v Česku Glenn Spicker. Sám sebe označuje za levičáka, ale také za antikomunistu a muzeu vybudoval, aby turistům ukázal, jakými hrůzami procházelo Československo od Vítězného února až po Sametovou revoluci. Radiožurnál do muzea pozval předsedu Mladých komunistů a člena Ústředního výboru KSČM Zdeňka Milatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Síň slávy v pražském Muzeu komunismu

Síň slávy v pražském Muzeu komunismu | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Za dveřmi stojí s rudým praporem v ruce Lenin v životní velikosti. Zdeněk Milata má ve svém pokoji také jednoho, ovšem stolního a slouží jako kasička. Další muzejní exponáty včetně oprátky z pankrácké věznice ukazují důsledky komunistické ideologie v praxi.

Glenn Spicker chtěl dát prostor i opačným názorům, ale neuspěl. „Když jsem otevíral, napsal jsem KSČM, která sídlí tady za rohem, aby sem něco přinesli. Ale nereagovali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v pražském Muzeu komunismu natočil Lubomír Smatana

V další místnosti stojí série sošek komunistických pohlavárů, sesbíraná z různých skladů, škol a úřadů. Největší zájem turistů podle Spickera budí vyšetřovna. Tedy výslechová místnost se stolkem a lampičkou a nezbytným obrazem prezidenta Klementa Gottwalda.

„A máte tady někde nějaké oběti, které zastřelili zahraniční agenti, nebo pohraničníky, kteří zemřeli při obraně hranice?“ ptá se Zdeněk Milata a z tašky vytahuje jejich seznam i s fotografiemi.

„Já vám dám seznam popravených a ten bude určitě delší,“ říká rezolutně hnědovlasá třicátnice Jana Čepičková, spolumajitelka muzea.

Šéf Mladých komunistů Zdeněk Milata | Foto: Ľubomír Smatana

Muzeum leží v centru města Na Příkopě a přicházejí především cizinci, které zajímá, jak to za komunismu vypadalo. To byl také důvod, proč Glenn Spicker sbírku založil.

Historii ukazuje v atraktivním balení, jako je třeba obchod z padesátých let, kde prodavačka nabízí jenom pár konzerv. „Je to na efekt, bez nějakých souvislostí, prostě byznys,“ říká komunista Milata.

Čtyřicátník Spicker se zamyslí, tleskne rukama a už přichází s nápadem. „Tak to můžeme udělat tak, že KSČM mi dá zdarma nějaký prostor v centru a já budu prodávat vstupenky třeba za 29 korun,“ navrhuje.

Vyšetřovna v Muzeu komunismu | Foto: Ľubomír Smatana

Glenn Spicker by rád otevřel podobné Muzeum komunismu na Kubě, až to tam padne. Ještě ani nerozvine svoji myšlenku a Zdeněk Milata mu skáče do řeči. „Aby to nepadlo dřív ve Spojených státech. Jen si vezměte, jak se rozsypaly v devadesátém roce, a Kuba se drží. Mají zadarmo zdravotnictví. Nebo třeba Venezuela, s tím jste taky nic neudělali ….“

„Chávez, hrozný,“ chytá se za hlavu Američan.

Ještě před odchodem vytahuje Milata slavný americký román o bolševické revoluci v Rusku ‘Deset dnů, které otřásly světem‘ od Johna Deera a předává ho muzeu. „To jsem četl na univerzitě,“ směje se Spicker a loučí se s neobvyklou návštěvou.

Ročně navštíví jediné muzeum komunismu v Praze 35 tisíc lidí.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme