Jeskyně jako záznam vývoje prehistorických vačnatců

Unikátní vápencové jeskyně v Austrálii, stará 15 milionů let, přibližuje díky ještě starším kostem téměř celý životní cyklus pradávných živočichů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nimbadon lavarackorum

Nimbadon lavarackorum | Foto: Karen Black, UNSW

Tým výzkumníků z Univerzity Nového Jižního Walesu odkryly na dně jeskyně stovky výjimečně zachovalých zkamenělin. Vedle zaniklého druhu Nimbadon lavarackorum šlo o pozůstatky předchůdců klokanů, vakovlků nebo netopýrů. Srovnáním lebek 26 různých jedinců různého věku se ukázalo, že tehdejší mláďata se vyvíjela obdobně jako ta současná. Rodila se zřejmě už měsíc od početí a svůj raný vývoj trávila v matčině vaku. Jako první se vyvíjely kosti v přední části hlavy, aby mláďata mohla sát mateřské mléko. Zbytek lebky se vyvinul až později, se změnou potravy. Aby vačnatci mohli žvýkat listy, byly jejich lebky poměrně masivní. Samotný mozek přitom nebyl příliš velký.

Množství zkamenělin naznačuje, že stejně jako dnešní klokani, i jejich předci žili pohromadě v rodinách nebo větších skupinách. Zvířata se pravděpodobně do jeskyně dostala nedobrovolně, když do ní propadla otvorem v horní části bez možnosti úniku. Strop a stěny mezitím podlehly erozi a z jeskyně zbylo pouze dno. Fosilie se nacházely hned u povrchu a tisíce dalších kostí jsou ještě ukryty v hlubších vrstvách.

Zdroj: The University of New South Wales

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme