Česko-francouzská mírová smlouva z roku 1464 bude k vidění na výstavě v Národním archivu

Prahou projela policejní kolona se vzácnou listinou – česko-francouzskou mírovou smlouvu z roku 1464. Cílem cesty byl Národní archiv na Chodovci, kde bude s dalšími vzácnými dokumenty k vidění na výstavě „Jiří z Poděbrad, husitský král - přítel míru“. Právě snahy tohoto panovníka jsou pokládány za předchůdce Charty OSN a myšlenek, na kterých stojí Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představení jedné ze vzácných listin, které jsou k vidění na výstavě „Jiří z Poděbrad - husitský král - přítel míru“

Představení jedné ze vzácných listin, které jsou k vidění na výstavě „Jiří z Poděbrad - husitský král - přítel míru“ | Foto: Dominika Bártová

„Je to přátelská spojenecká smlouva francouzského krále Ludvíka XI. s českým králem Jiřím z Poděbrad. Je to jedna z nejcennějších listin pozdně středověkého českého státu,“ přibližuje význam listiny archivář a autor výstavy Denko Čumlivski.

550 let starý dokument se musí chránit nejen před vandaly, zloději nebo jiným poškozením ze strany návštěvníků, ale také před vlivem okolního prostředí. Musí proto být v klimatizovaném prostoru.

„Ideální podmínky jsou 55 procent relativní vlhkosti a kolem 15 stupňů Celsia. Může být i více, ale hlavně by podmínky měly být stálé, aby příliš neklesala nebo nestoupala relativní vlhkost,“ zůrazňuje restaurátorka Adéla Růžičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-francouzská smlouva bude k vidění v Národním archivu v Praze, informuje redaktor Martin Karlík

Některá poškození jsou ale naopak žádoucí. Třeba rýhy, které zůstaly v místech, kde byla smlouva přeložená, když se skladovala v truhle.

„Rýhy, kde byl pergamen složený, musí být vidět. Musíme respektovat původní složení, aby se pergamen nestal tvrdým jako papír tvrdý,“ dodává restaurátorka.

Česko-francouzská mírová smlouva je nakonec jediná, kterou se podařilo Jiřímu z Poděbrad uzavřít. Původně usiloval o mír mezi všemi křesťanskými panovníky Evropy.

Text tzv. mírového projektu kráje Jiřího. Opis pořízený v polské královské kanceláři roku 1463 | Foto: Dominika Bártová

„Mírová smlouva s francouzským králem z 18. července 1464 doplňovala tzv. mírový projekt, jehož vznik inspiroval král Jiří a jehož autorem byl jeho zahraniční poradce Antonio Marini z Grenoblu. Tento projekt vznikal od roku 1462 do roku 1463 a byl projednáván na celé řadě panovnických dvorů,“ přibližuje autor výstavy Denko Čumlivskli.

Česko-francouzská mírová smlouva a další listiny budou k vidění v Národním archivu na pražském Chodovci od pátku 26. září do pondělí 29. září.

Martin Karlík, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme