Postskriptum Bedřicha Smetany se vrací i do doby začátku nacistické okupace, kdy v květnu 1939 zazněla Smetanova Má vlast a také opera Libuše na festivalu Pražský hudební máj.
V archivu nalezneme i bustu Františka Palackého, ale také Zdeňka Nejedlého, komunistického ministra, který se po druhé světové válce zasloužil o obnovení univerzity.
Žádosti o milost v kladenském archivu jsou psané různými jazyky, česky i německy, a psané jsou rukou i na stroji. „Díky AI bychom měli nalézt informace, které s dokumentem souvisí,“ plánují vědci.
„Nevyhýbejte se práci, i když jste na školách. Já sám jsem vděčný za to, že jsem byl na řemesle. Jen prací se člověk stává praktickým,“ doporučil prezident Tomáš Garrigue Masaryk dětem v roce 1928.
Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav?
„Jsou tam lachtani Batul a Hýta, které daroval zoo Vlasta Burian a které nikde nemáme zachycené společně. Můžeme vidět zakladatele zoo, chovatele i dobové celebrity!“ říká současný ředitel Zoo Praha.
Tisícovky děl z Francie přivezlo vedení Moravské zemské knihovny. Na celou operaci převozu knížek z Paříže do Brna dohlížela manželka spisovatele Věra Kunderová.
Kromě Trumpovy korespondence se severokorejským vůdcem byl podle deníku mezi zabavenými dokumenty i vzkaz, který svému nástupci v Bílém domě nechal někdejší prezident USA Barack Obama.
Smlouvu s novým pronajímatelem podepsala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na konci minulého týdne. Pronájem pak má podle informací z kontraktu začít platit od 1. února.
Jaká princezna je ta nejkrásnější? Rozhlasoví tvůrci v tom mají jasno – nejkrásnější je právě ta rozhlasová. Každý si ji totiž může představit tak, jak on sám chce.
Vinohradská nemocnice si prostory od Arenbergera pronajímala od roku 2013. Tehdy působil na postu náměstka ředitele, do vedení nemocnice se exministr dostal před dvěma lety.
Veřejné instituce stále častěji opírají svá rozhodnutí o dokumenty a studie dostupné na internetu, jenže z toho odkazované stránky postupně mizí. Archivační nástroj státu chybí.
Výcvik vojáků, politické projevy, ale také venkovský život. To všechno kombinuje nová dokumentární DVD edice s názvem Věrni zůstaneme, kterou vydává Národní filmový archiv.
„Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,“ řekl Babiš.
Archiv obsahuje zrestaurované dokumenty o nákupu otroků, lodní deníky, informace o plantážích, soukromé dopisy nebo faktury. Vše v digitalizované podobě.
„Když ho v 70. letech pustili, tak jsme zjistili, že vše, co zabavili, tak všechny doklady byly shromážděny na Praze 9. A ten archiv kompletně vyhořel,“ říká Frič.
„Právě tyto dokumenty s osobními podpisy byly velmi důležité v 60. letech, kdy se podařilo nalézt jak střelce exekučních čet z Kobylis, tak velitele, kteří k tomu dávali rozkazy,“ upozorňuje historik.
Je tady dohromady asi 200 tisíc osobních karet a nejen to. „Jsou tady i mzdové listy, takzvané záznamy zdravotní prevence, které obsahují údaje o prašné expozici horníků,“ popsal Veselý.
V archivu by měla být korespondence politika Vilíma a filozofa Svitáka, ve které si podle badatelky Václavy Jandečkové psali o svědectví vyšetřovatele, který našel v bytě stopy na koberci.
Přístup povolil francouzský vrchní správní soud. Běžně prezidentské archivy zůstávají důvěrné po dobu 60 let. Otevřít je lze i dříve, ale jen v případech veřejného zájmu.
Nejstarší nahrávkou tohoto Rádia retro je rozhovor Jana Weniga s malířem Maxem Švabinským z roku 1948, nejmladší pak hodinka Jana Koláře s názvem Vlastimil Brodský je sám doma z roku 1998.
Český rozhlas spustil největší český audioportal. V rámci projektu mujRozhlas bezplatně nabídne živé vysílání všech stanic, výběr archivních pořadů i audioprodukci vyrobenou pro on-line prostředí.