Novozélandská firma vyslala do vesmíru obří 'disko kouli'. Astronomům brání ve výhledu

Na noční obloze se objevila umělá pohyblivá hvězda. Je to satelit, který na oběžnou dráhu vynesla soukromá novozélandská společnost Rocket Lab. Družice připomíná obří disko kouli a jejím jediným účelem je vrhat odlesky Slunce zpátky na Zemi. Její vypuštění ale může zkomplikovat práci astronomům.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf společnosti Rocket Lab Peter Beck se satelitem Hvězda lidstva

Šéf společnosti Rocket Lab Peter Beck se satelitem Hvězda lidstva | Zdroj: ČTK/CoverImages/Rocket Lab

Když raketa Electron startovala z Nového Zélandu, o zvláštním nákladu věděl jen tým soukromé společnosti Rocket Lab. Družici nazvanou Humanity Star, tedy Hvězda lidstva, budou moct postupně vidět lidé na celé Zemi. Je to asi metrová koule z uhlíkových vláken, která je osazená 65 zrcadly.

Šéf firmy Peter Beck chce tímto způsobem připomenout lidem, že žijeme jen na malém kusu kamene v širém vesmíru. Koule, zářící z noční oblohy o něco jasněji než okolní hvězdy, by měla po devíti měsících zaniknout v atmosféře. Její aktuální polohu je možné sledovat na stránkách thehumanitystar.com.

Home

Visible from space with the naked eye, the Humanity Star is a highly reflective satellite that blinks brightly across the night sky to create a shared experience for everyone on the planet. Created by Rocket Lab founder and CEO Peter Beck, the Humanity Star is a geodesic sphere made from carbon fibre with 65 highly reflective panels.

Pro společnost Rocket Lab zároveň slouží jako reklama. Po prvním úspěšném letu na oběžnou dráhu plánuje tato firma vynášet do vesmíru malé satelity každý měsíc. Na první čtvrtletí tohoto roku plánuje další dva starty.

Na vesmírnou „disko kouli“ si ale stěžuje řada astronomů, podle kterých jasné světlo, jež umělá družice vydává, stěžuje zkoumání vesmíru. „Je to hloupé, ničí to noční oblohu a brání nám ve výhledu do kosmu,“ uvedl na twitteru David Kipping, odborník na exoplanety z Kolumbijské univerzity. Podle astronoma Alexe Parkera Hvězda lidstva narušuje i zorní pole Hubblova teleskopu a na jeho snímcích zanechává velkou bílou čáru.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme