Noční obloze budou vévodit Perseidy. Padající hvězdy ale podle meteorologů schovají mraky

Lidé budou moct na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z pondělí na úterý vyvrcholí meteorický roj Perseid, který každoročně trvá od 17. července do 24. srpna. V době kolem maxima bude podle odborníků možné vidět za hodinu několik desítek meteorů. Za hodinu může spadnout až 100, ale lidské oko jich i vzhledem k rozloze oblohy tolik nezachytí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perseidy (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Siarakduz | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

„Nejvíce Perseid uvidíme v noci z 12. na 13. srpna. Samotné maximum je až po půlnoci nebo k ránu,“ říká pro Radiožurnál astronom Jan Veselý.

Nejlepší astronomická fotografie dne podle NASA? Perseidy nad Slovenskem, které vyfotil Čech

Číst článek

Pozorování nebeské události může narušit Měsíc, který bude krátce před úplňkem.

„Bude svítit prakticky po celou noc a rušit pozorování, zejména slabé meteory nebudou vidět vůbec. Vhodnější proto bude pozorovat v druhé polovině noci v nocích před maximem, počínaje 10. srpnem, kdy po jedné hodině už Měsíc zapadne pod obzor,“ dodává Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Problémem ale bude hlavně počasí. Přes Česko totiž přechází zvlněná studená fronta, nad téměř celým územímtak bude zataženo.

Šanci vidět Perseidy budou mít lidé jen zpočátku noci na krajním východě republiky, pak se ale obloha zatáhne i tam. A nad ránem se mohou mraky roztrhat také v západní polovině Čech.

Zemi těsně minul asteroid, vědci o něm až do poslední chvíle nevěděli. Dostal jméno 2019 OK

Číst článek

Pro pozorování meteorického roje jsou pak nejvhodnější místa mimo města, nad nimiž je velké světelné znečištění. Nejlepší podmínky jsou vysoko v horách. Na speciální pozorování zve i řada hvězdáren.

Meteory jsou světelné jevy, které nastávají při průletu meteoroidu zemskou atmosférou.

„V případě Perseid jde o pozůstatky z komety Swift - Tuttle, které se srážejí se Zemí, velkou rychlostí 59 km/s vstupují do atmosféry a shoří. Meteory vypadají jako svítící body, které během pár sekund proletí částí oblohy. Někdy za nimi zbývá ještě pár sekund stopa,” uvedl Suchan.

Perseidám se také někdy přezdívá Slzy svatého Vavřince podle světce, který má 10. srpna svátek.

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme