Pokud jste v noci sledovali oblohu, mohli jste zahlédnout nebeskou podívanou. Na některých místech se nebe zbarvilo dofialova a byly vidět padající hvězdy. Šlo o polární záři a meteorický roj Perseid.
Nejlépe jsou padající hvězdy vidět tam, kde je obloha tmavá a okolí je bez světelného znečištění. „Jet co nejdál od civilizace, najít co nejtmavší oblohu,“ doporučuje astronom.
Konec února přinese takzvanou trojitou konjunkci Měsíce s Jupiterem a Venuší. Jelikož se jedná o dvě nejjasnější planety, bude jev viditelný už za soumraku ve středu 22. února.
„Nejjasnější Perseidy vidět budou, jen ta frekvence bude opravdu malá. Připadá nám 10 meteorů za hodinu namísto očekávaných 100,“ vysvětluje astronom a astrofotograf Petr Horálek.
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Planety viditelné bez dalekohledů, meteorické roje a přechody dvou měsíců Jupiteru. V letních měsících toho bude na nočním a ranním nebi v Česku k vidění hodně.
Letos bude možné v Česku pozorovat částečné zatmění Slunce. K dalším zajímavým nebeským úkazům letoška bude patřit taky pozorování pěti planet Sluneční soustavy najednou.
Letošní pozorování oblíbeného přírodního úkazu nenaruší ani svit Měsíce, který bude ve fázi úzkého srpku. Sledování meteorického roje doprovází napříč Českem veřejné akce pořádané nejen hvězdárnami.
Ceny emisních povolenek rostou, teplárnám se uhlí nevyplácí spalovat, ale stát neví, čím ho nahradit, píšou Hospodářské noviny. Více v úterním výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Astronomové v neděli a v pondělí slibují nejhezčí podívanou na působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku mají vytvořit trojúhelník a mají být vidět celou noc.
Nejlepší podívaná podle něj nastane z 25. na 26. července. „Kdy budou Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku tvořit takový hezký trojúhelník a budou vidět po celou noc,“ popsal astronom.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Při samostatné „výpravě za Perseidami“ by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu.
Naposledy publikovala v polovině července jeho fotografii Dlouhé ohony komety Neowise, která zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku.
Nejlepší astronomickou fotografií dne je snímek Perseid nad Slovenskem, který pořídil český fotograf a astronom Petr Horálek. Alespoň tak ho ocenil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.
Pozorování nebeské události může narušit Měsíc. Problémem ale bude hlavně počasí. Přes Česko totiž přechází zvlněná studená fronta, nad ránem tak bude nad téměř celým územím zataženo.
V noci na pondělí můžou lidé dobře vidět roj Perseid. V době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude vidět až 70 meteorů za hodinu. Není potřeba ani dalekohled, jsou dobře vidět pouhým okem.
O víkendu bude na noční obloze k vidění každoroční meteorický roj Perseid. Nejvyšší frekvenci „padajících hvězd“ budeme moci pozorovat z neděle na pondělí. Jak jev sledovat a jak ho vyfotit?
Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je dvojnásobek než v případě známějších Perseid.
Meteorický roj Perseidy, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině, uvedl Astronomický ústav AV ČR.
Tak jako každé léto, i letos můžeme na obloze pozorovat meteorický roj Perseidy. Nejvyšší počet "padajících hvězd" lze pozorovat v noci z dneška na zítřek a z pátku na sobotu. Perseidy letos budou padat ve skutečně hojném počtu. Astronomové očekávají sedmdesát až sto meteoritů za hodinu. Pro pozorování meteoritického roje jsou nejlepší místa bez světelného znečištění.
Po roce bude na noční obloze znovu možné pozorovat roj Perseid. Takzvané padající hvězdy, které se v minulých staletích uvolnily z komety Swift-Tuttle, budou viditelné na konci příštího týdne - v nocích ze čtvrtka na pátek a také z pátku na sobotu. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno jich bude možné spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu.
V noci na úterý můžou lidé na obloze pozorovat meteorický roj Geminidy. Astronomický úkaz dostal jméno podle souhvězdí Blíženců, latinsky Gemini. Podle astronomů jde o vůbec nejvýraznější roj meteorů v průběhu celého roku.
Slzy svatého Vavřince, meteorický roj Perseid nebo docela obyčejně - padající hvězdy. Zvednout hlavu a pozorovat je na noční obloze můžete právě dnes. Nepotřebujete ani žádné speciální zařízení, nejlépe je uvidíte pouhým okem.
Tisíce lidí vyrazily v noci na dnešek do přírody, aby mohli pozorovat oblohu rozzářenou rojem Perseid. Někde je ke společnému zkoumání neobvyklého jevu pozvaly i hvězdárny.