Perseidy prozáří noční oblohu. Jsou viditelné pouhým okem, podmínky na pozorování budou téměř ideální
V noci na úterý vrcholí meteorický roj Perseidy, podmínky na pozorování budou podle odborníků téměř ideální. Meteory jsou vidět od 17. července a jejich frekvence pomalu stoupá.
Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno bude možné mimo města na bezměsíčné obloze pozorovat až 80 meteorů za hodinu. Podle odborníků je pro pozorování potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění.
Fotografií dne NASA je Horálkův snímek komety nad Kunětickou horou. Napomohlo pročištěné ovzduší
Číst článek
Podmínky pro pozorování by letos měly být téměř ideální. Na obloze bude Měsíc ve fázi okolo první čtvrti, a bude tedy zapadat v první polovině noci.
Daleko od velkých měst tak bude možné spatřit i nejslabší meteory. Při menším umělém jasu noční oblohy vyniknou i ty méně jasné meteory.
Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné pro spatření pouhýma očima.
Slzy svatého Vavřince
Perseidy mají svůj původ v prachových částicích uvolněných z periodické komety 109P Swift-Tuttle, která byla objevena dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy nacházela nejblíže Slunci v roce 1992 a znovu projde přísluním v roce 2126.
Astronauti, kteří uvázli na vesmírné stanici kvůli rozbité lodi, by se mohli vrátit až v únoru
Číst článek
Roj Perseid pravidelně nastává mezi 17. červencem a 24. srpnem, první zmínky o roji jsou z poloviny třetího století.
Lidé si tehdy meteorů všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Někdy se jim proto přezdívá Slzy svatého Vavřince.
Ačkoliv jsou Perseidy každý rok velmi aktivním rojem, jejich pozorování ovlivňují různé fáze Měsíce. V následujících dvou letech budou kvůli měsíčnímu svitu podle odborníků nepříznivé podmínky. Dobře pozorovatelné Perseidy tak budou znovu v roce 2026.