Na nebi je možné spatřit Venuši, Mars, Jupiter a Saturn současně. V srpnu budou vidět Perseidy

Čtveřici planet viditelných pouhýma očima současně, noční svítící oblaka i Mléčnou dráhu mohou lidé vyhlížet na červencové obloze. Venuši, Mars, Jupiter a Saturn lze spatřit brzy ráno. Řekl to tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Koncem měsíce bude také viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomuto pozorování však lidé potřebují malý dalekohled.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padající perseidy jsou ve skutečnosti prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992 (ilustrační foto)

Mléčná dráha | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Suchan uvedl, že v současnosti lze spatřit Venuši, Mars, Jupiter a Saturn před svítáním. Nejprve se podle něj objevuje Saturn, pak přibudou Jupiter, Mars a Venuše jako Jitřenka. Nastává také nejlepší období viditelnosti Saturnu, brzy bude na obloze po celou noc.

Rok 2022 prozáří meteorické roje. K vidění bude i částečné zatmění Slunce

Číst článek

Také pořád ještě vyhlížíme noční svítící oblaka. Tedy oblačnost, která je v 85 kilometrech nad povrchem Země - nejvyšší oblačnost, kterou můžeme pozorovat, upozornil Suchan.

Je to taková stříbrná pavučina. Nastává zhruba hodinu a půl po západu Slunce anebo hodinu a půl před jeho východem, popsal Suchan úkaz spjatý s týdny kolem letního slunovratu.

Slunce zapadá jen velmi mělce pod obzor a to znamená, že svítí v tu dobu vysoko do atmosféry a osvětluje oblačnost, vysvětlil. Noční svítící oblaka se objevují nepravidelně.

Noční obloha nabídne meteorický roj Lyridy. Kometa, s níž je spojen, se objevuje jednou za 415 let

Číst článek

Nad ránem 26. července pak nastane současný přechod dvou měsíců Jupiteru. K tomuto zážitku však lidé potřebují alespoň malý přenosný dalekohled. Měsíce jsou vidět triedrem a když budou předcházet před planetou, uvidíme je jako černé tečky. Můžeme pozorovat i vstup měsíce před planetu, anebo, když dochází k zákrytu, za planetu, popsal Suchan.

Doporučil, aby lidé použili stativ nebo si triedr zafixovali jiným způsobem. Protože jinak se vám to strašně chvěje a nevidíte tam nic, dodal.

Suchan také připomněl, že v létě se vysoko nad obzorem klene Mléčná dráha. Prochází typickými letními souhvězdími, jako je Labuť a Orel. Ale krásně vidět je jen tam, kde je nižší světelné znečištění, upozornil Suchan. Nejlepší podmínky pro pozorování Mléčné dráhy jsou právě v letních měsících a během zimy.

Na noc z 12. na 13. srpna letos připadá maximum meteorického roje Perseidy, v té době však budou špatné podmínky pro jeho pozorování. Noc před tím bude úplněk, podotkl Suchan. Perseidy jsou aktivní mezi 17. červencem a 24. srpnem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme