Jasné planety Venuše a Mars budou v červnu vidět na obloze vedle Jesliček. Objeví se i svítící oblaka

Pozorovatele noční oblohy čekají v červnu dva jedinečné úkazy. Jasné planety Venuše a Mars budou vidět nejprve vedle a pak i před hvězdokupou M44 v souhvězdí Raka, zvanou lidově Jesličky nebo Včelí úl. Úkaz bude pozorovatelný pouhým okem, ale lépe bude vidět běžným malým dalekohledem, upozorňuje Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě. V červnu a červenci budou taky vidět noční svítící oblaka.

Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční svítící oblaky 5. července 2020 nad rybníkem Hrádek

Noční svítící oblaky 5. července 2020 nad rybníkem Hrádek | Foto: Petr Horálek (Astro.cz)/Stellarium | Zdroj: Slezská univerzita v Opavě

„Do hvězdokupy se nejprve bude promítat oranžová planeta Mars, která se nejblíže k jejímu středu bude nacházet 2. června 2023 a vizuálně při pohledu malým dalekohledem s kupou ‚splyne‘,“ popsal mluvčí ústavu Petr Horálek.

9. června se pak Mars posune a k Jesličkám se ze západu přidá Venuše. Obě jasné planety budou hvězdokupu symetricky doplňovat a to 3,5 stupně do centra kupy.

Planety Mars a Venuše budou v první polovině června 2023 přecházet před otevřenou hvězdokupou M44 (Jesličky) | Foto: Petr Horálek (Astro.cz)/Stellarium | Zdroj: Slezská univerzita v Opavě

„Mimořádně jasná Venuše se pak octne necelý stupeň nad centrem kupy 13. června 2023,“ doplnil Horálek.

V noci na obloze zářil superúplněk. Podívejte se, jak vypadal v různých částech světa

Číst článek

Přibližování planet s Jesličkami bude viditelné každý červnový večer okolo 22.30 velmi nízko nad severozápadním obzorem.

V této době by už mohla být vidět i noční svítící oblaka, která souvisí s meteorickým prachem a kolísající sluneční aktivitou. Ta bude podle Horálka letos značná a vysoké vrstvy budou také méně stabilní, což může způsobit menší výskyt těchto oblak než v minulých letech.

Noční svítící oblaka způsobuje zář Slunce. „To je v inkriminovaných hodinách nasvětluje odspodu. Vypadají jako zářící pavučinky na obloze a někdy mohou nabídnout opravdu majestátní divadlo,“ popisuje Horálek.

Oblaka budou pozorovatelná v červnu a v červenci mezi 22. a 24. hodinou nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou vždy na severu, případně severozápadě nebo severovýchodě.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme