Nově zveřejněná studie kalifornských vědců uvádí, že se vůbec poprvé podařilo zaznamenat rezervoár vody v kapalném skupenství hluboko ve vnější kůře Marsu, deset až dvacet kilometrů pod povrchem.
„Největší šance na pozorování je v pondělí ráno, anebo v úterý ráno,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Modul v Houstonu měl rozlohu 16 metrů čtverečních. Podle odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.
Díry se nacházejí na stěnách dávných sopek v největší oblasti Marsu zvané Tharsis – oblasti, ve které jsou i jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě.
Nejnovější objevy marsovského vozítka Perseverance naznačují možnou existenci termálních pramenů a gejzírů na rudé planetě – ovšem velice, velice dávnou.
Cesta člověka na Mars a zpět potrvá tři roky, odhaduje Halousek. Pravděpodobnější než cesty na rudou planetu se mu zdají výlety na stanice asi 400 kilometrů nad Zemí. Doletět se tam dá za pár hodin.
Uchazeči o zkušební pobyt v podmínkách Marsu musejí být američtí občané nebo v Americe trvale žijící cizinci mezi 30 a 55 lety, nekuřáci, plynně mluvící anglicky s nejlépe vědeckým vzděláním.
NASA původně plánovala pro Ingenuity 30denní misi, během které měl stroj krátce pětkrát vzlétnout. Vrtulník ale nakonec pracoval téměř tři roky a do marsovské atmosféry vyletěl 72krát.
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci dostali tříletý grant, aby tuto vědeckou laboratorní techniku připravili pro průmysl. Současné laboratorní spektrometry totiž umí analyzovat jen malé vzorky.
Jde o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru, píše se ve společném prohlášení národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši.
Noční svítící oblaka budou pozorovatelná v červnu a v červenci mezi 22. a 24. hodinou nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou vždy na severu, případně severozápadě nebo severovýchodě.
Elon Musk si už v neděli nebyl startem jistý. „Úspěch není to, co bychom měli očekávat,“ řekl a dodal, že jeho tým se snaží shromáždit údaje o vzletu. „Start pravděpodobně nebude úspěšný,“ uvedl Musk.
Vědci z NASA Už v říjnu informovali, že sonda kvůli množství prachu na solárních panelech vyrábí jen zlomek elektrické energie, která by byla potřeba na provoz všech jejích přístrojů.
„Na Měsíci už jsme dnes schopni vědecky zjistit a zpracovat mnohem větší rozsah informací, než to bylo před 50 lety, tak tam můžeme natrénovat spoustu věcí, které potom budeme potřebovat na Marsu.“
Podle Hua je v plánu zřídit na Měsíci základnu ještě v tomto desetiletí. Jedním z hlavních důvodů návratu člověka na Měsíc je podle něj snaha zjistit, zda se na jižním pólu družice nachází voda.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě.
Výzkum pomůže vědcům získat nejen přesnější představu o tom, jak často rudou planetu meteoroidy bičují, ale zpřesní i poznatky o vnitřní struktuře našeho planetárního souseda.
„Je možné, že na Marsu jsou patogeny. Organismy, které by mohly způsobit ohromné biologické škody, pokud by byly převezeny na Zemi,“ varoval astronom Carl Sagan. Jak riziko eliminovat, řeší NASA.
„Orion je velice futuristická loď. Pokud se na ni podíváte, nevšimnete si žádné páčky, všude jsou jenom displeje. Je připravená dostat se bezprecedentní rychlostí ven z atmosféry,“ vysvětluje Spratek.
„Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.