Její algoritmus umožnil zachytit černou díru. Skromná vědkyně se přes noc stala hvězdou

Jako když si svým mobilním telefonem fotíte pomeranč… na Měsíci. Zhruba tak na tom byli vědci při snaze zaznamenat podobu černé díry vzdálené 54 milionů světelných let od Země. Úspěch dvousetčlenného mezinárodního týmu astronomů se zveřejnil ve středu, nebyl by ale možný bez devětadvacetileté vědkyně Katie Boumanové.

Pasadena (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá díra, dosud známá spíše z ilustrací, je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo

Černá díra, dosud známá spíše z ilustrací, je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo | Zdroj: ČTK/ABACA/ABACA

Přelom, historický okamžik – tak se ve středu psalo o prvním reálném snímku černé díry. Katie Boumanová na svém facebooku sdílela fotku se spřaženýma rukama a nevěřícným výrazem.

Právě bez Boumanové by taková věc nebyla možná. Na klíčovém algoritmu začala pracovat před třemi lety, při postgraduálním studiu na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Propojila jím devět radioteleskopů na několika kontinentech, vznikl tak virtuální teleskop, jenž umožnil sledovat okolí černé díry.

Boumanové na twitteru gratulují američtí zákonodárci, její jméno se rychle zařadilo mezi trendy a zprávy o jejím podílu na mimořádném úspěchu píšou největší zpravodajské servery: CNN, BBC, Time a další.

„Před třemi lety vedla vývoj nového algoritmu k vytvoření vůbec prvního obrazu černé díry,“ pochlubila se snímky Boumanové také její alma mater.

Left: MIT computer scientist Katie Bouman w/stacks of hard drives of black hole image data.

Right: MIT computer scientist Margaret Hamilton w/the code she wrote that helped put a man on the moon.

(image credit @Flora Graham)

#EHTblackhole #BlackHoleDay #BlackHole

17:58 – 10. 04. 2019

56364 128572

Vědkyně dnes působí jako pomocná profesorka programování a matematiky na Kalifornském technologickém institutu v Pasadeně. „Nikdo z nás by to nezvládl sám,“ řekla Boumanová CNN. „Dalo se to dohromady díky mnoha různým lidem z různých prostředí,“ dodala.

V mezinárodním týmu astronomů Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT) pracovaly dvě stovky vědců od roku 2012. Projekt se zaměřil i na superhmotnou černou díru v centru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava.

Záznam pohybu hvězd kolem supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy:

Černá díra, dosud známá spíše z ilustrací, je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Horizont událostí je prostředí kolem takovéhoto astronomického tělesa, ze kterého již není možné vyslat ven žádný signál. Je proto přirozené, že černou díru nelze vidět, ale horký disk materiálu, který ho obklopuje, svítí jasně.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme