Astronomové pozorovali rychle rostoucí černou díru. Objekt o velikosti Slunce pohltila za dva dny
Pozorování prováděli astronomové z Australské národní univerzity a dívali se přitom daleko do minulosti. Supermasivní černá díra o které je řeč, je totiž od naší galaxie vzdálená dvanáct miliard světelných let.
Přestože se jednalo o černou díru, rotovalo kolem ní tolik stlačeného materiálu, že silně zářila do okolí, vystřelovala silné proudy rentgenového a ultrafialového záření. A díky tomu také bylo možné ji v současnosti pozorovat.
Podle Christiana Wolfa, který se na objevu podílel, byl vesmír v době, v níž dnes černou díru ze Země porozujeme, velice mladý. Zůstává prý tedy otázkou, kde se v něm vzalo tolik materiálu, aby tato supermasivní černá díra o hmotnosti asi dvaceti miliard Sluncí vůbec mohla vzniknout.
Příběh odehrávající se dvanáct miliard světelných let daleko od nás mohli vědci sledovat prostřednictvím teleskopu SkyMapper, který ji zachytil v takřka infračerveném (pro lidské oko neviditelném) spektru.
Díky zkoumání podobných úkazů mohou výzkumníci pozorovat formování prvních galaxií, které vznikly krátce po Velkém třesku. Tím, že černé díry poměrně silně září, vědci vidí stíny objektů, ze kterých se galaxie tvořily.
Materiál vznikl pro Český rozhlas Plus.