Astronomové získali nové poznatky o planetce ve tvaru psí kosti. Výzkumu se účastní i čeští vědci
Astronomové získali zatím nejpodrobnější záběry planetky Kleopatra - asteroidu tvaru psí kosti. Pozorování zpřesnila hmotnost planetky. Výzkum, s českou účastí, přinesl i nové poznatky o tom, jak planetka a její měsíce mohly vzniknout, uvedli zástupci Evropské jižní observatoře (ESO) v tiskové zprávě. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Kleopatra obíhá kolem Slunce v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vědci její neobvyklý tvar, dvojici laloků spojených „tlustým krkem“, odhalili před dvěma dekádami. V roce 2008 pak Franck Marchis s kolegy objevili dvojici malých těles, která Kleopatru obíhají. Získala názvy vycházející ze jmen dětí slavné egyptské královy - AlexHelios a CleoSelene.
V pražských Kbelích testují část nosné rakety Ariane 6. Poté, co díl projde kontrolou, poletí do vesmíru
Číst článek
Marchis je také autorem výzkumu planetky publikovaném v časopisu Astronomy & Astrophysics. Pro výzkum asteroidu použili Marchis a jeho tým záběry planetky pořízené mezi lety 2017 až 2019 pomocí přístroje Sphere. Vytvořili zatím nejpřesnější 3D model tvaru objektu a upřesnili jeho objem. Také zjistili, že jeden z laloků je o něco větší než druhý a délku planetky stanovili na 270 kilometrů.
Ve druhé studii, zveřejněné ve stejném časopisu, tým vědců pod vedením Miroslava Brože z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy popisuje, jak využili data získaná Sphere pro zpřesnění oběžných drah obou měsíců planetky. Díky novým pozorováním a modelům tým popsal, jak gravitace Kleopatry ovlivňuje pohyb měsíců a přesně určil jejich oběžné dráhy. Dokázali také spočítat hmotnost planetky, která je o 35 procent nižší, než se původně odhadovalo.
Nové snímky planetky byly získány díky jednomu z pokročilých systémů optiky využívaných dalekohledy ESO/VLT v chilské poušti Atacama. Tzv. adaptivní optika pomáhá korigovat zkreslení způsobené zemskou atmosférou, kvůli kterým se pozorované objekty jeví rozmazané. Jde o stejný jev, který způsobuje známé mihotání hvězd. Pomocí korekcí byl přístroj Sphere schopen planetku detailně zobrazit.
Evropská jižní observatoř (ESO) je společná astronomická organizace evropských států, včetně ČR. ESO provozuje několik observatoří umístěných ve vysokých nadmořských výškách v jihoamerickém Chile.