Gama záření z Krabího pulzaru vědci objevili před více než šedesáti lety a byl to dlouho ojedinělý objev. Od té doby astronomové hledají místa na obloze, která by zářila podobným způsobem.
Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná, míní vědci.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
„Polární záře nastala, ale byla vidět pouze ze severských zemí a nebyla ani příliš silná, měla nazelenalou barvu. Od nás pozorovatelná nebyla,“ uvedl astronom.
Kleopatra obíhá kolem Slunce v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vědci její neobvyklý tvar, dvojici laloků spojených „tlustým krkem“, odhalili před dvěma dekádami.
Letošní pozorování oblíbeného přírodního úkazu nenaruší ani svit Měsíce, který bude ve fázi úzkého srpku. Sledování meteorického roje doprovází napříč Českem veřejné akce pořádané nejen hvězdárnami.
Zajímavý úkaz je vidět pouze v období letního slunovratu v noci - hodinu a půl po západu nebo před východem slunce. V tu dobu totiž svítící oblaka stále ze šikma osvětluje slunce.
Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. Další příležitost jev sledovat nastane v dubnu.
„S druhým indexem může brát vláda ohled na příznivější čísla. Nebránil bych se, aby byl relevantní pohled na indikátor umístěný někde mezi obě hodnoty,“ říká Libor Grubhoffer z Akademie věd.
Při samostatné „výpravě za Perseidami“ by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu.
„Měla zde proletět ohnivá koule velikosti fotbalového míče, zanechat za sebou ohnivou čáru a svistem dopadnout někde do prostoru bývalé haldy,“ popsal Českému rozhlasu Ostrava kronikář Martin Juřica.
Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne v 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj potrvá minutu a 40 sekund.
Odborníci z Akademie věd ČR a ministerstva kultury podle ČT kritizují nedostatečnou přípravu oprav orloje. Přitom šlo o první kompletní demontáž orloje od poválečných let.