Ptáci nám ukážou kvalitu životního prostředí, hlásí čeští vědci. S výzkumem jim pomohly sýkorky

Ptáci jsou lepším ukazatelem kvality životního prostředí než nejmodernější měřicí přístroje. Tým českých vědců se zaměřil na sýkory koňadry, v jejichž těle se ukládají těžké kovy. Podle toho se dá následně zjistit úroveň znečištění v dané oblasti. Výzkum českých vědců je v Evropě doslova průkopnický.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýkora koňadra (ilustrační foto)

Sýkora koňadra (ilustrační foto) | Foto: ju-ka | Zdroj: Pixabay

Čeští vědci z Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity a Masarykovy univerzity v Brně zjistili, že v tělech sýkor koňader se ukládají těžké kovy. Konkrétně jde o kadmium, olovo, měď, chrom a arsen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ptáci nám ukážou kvalitu životního prostředí, hlásí čeští vědci. S výzkumem jim pomohly sýkorky. Téma pro Daniela Mrázka

Podle toho, kolik těžkých kovů v sobě mají, se dá následně zjistit úroveň znečištění oblasti, ve které žijí. O tom, že ptáci můžou být ukazatelem kvality životního prostředí, se mluví už asi třicet let. Žádný velký výzkum na toto téma se ale dosud neuskutečnil.

Nemůžeme proto zatím vytvořit mapu znečištění na základě toho, jak moc jsou ptáci kontaminovaní. Výzkum českých vědců je tedy prvním krokem k tomu, abychom se jednou takové mapy dočkali. Jeho důležitost podtrhuje i to, že ho publikoval prestižní mezinárodní časopis Science of the Total Enviroment.

Úroveň znečištění podrobně sleduje Český hydrometeorologický ústav a vytváří mapy znečištění. Jde ale o aktuální stav. Jak ale potvrdil zmiňovaný výzkum, těžké kovy v krajině zůstávají. Z ovzduší spadnou na zem, dostanou se do půdy a z ní do rostlin. Na nich si pak pochutnají housenky a další hmyz, který se následně stane potravou právě sýkorek.

Sýkory se potýkaly se špatnou krvetvorbou

Čeští vědci také chtěli zjistit, jestli současné koncentrace těžkých kovů mají vliv na zdraví. A ukázalo se, že ano. Sýkory s vyšším množstvím těžkých kovů v těle se potýkaly se špatnou krvetvorbou. Měly pozměněné složení bílých krvinek a také méně červených krvinek.

„Ptáci jsou pro nás model. Na základě tohoto modelu víme, že těžké kovy zhoršují zdravotní stav. Nicméně říct, že koncentrace, které jsme zjistili, jsou takové, že zvířata budou rychleji umírat nebo budou náchylnější k infekčním chorobám, by bylo velmi předčasné,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus vedoucí výzkumné skupiny Michal Vinkler z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nejhorší situace je v Bohumíně

Vědci v rámci pilotního výzkumu prohlédli necelou šedesátku sýkor ze třinácti českých a moravských měst. Nejvážnější situace byla podle Vinklera v Bohumíně.

Sýček obecný byl kdysi téměř všude. Teď jich v Česku zbývá posledních 130 párů, může za to chemie

Číst článek

„Sýkory jsou překvapivě na většině míst České republiky kontaminovány těžkými kovy podobně. Trošičku vyšší kontaminaci byly zjištěny v Bohumíně, kde to pravděpodobně souvisí s nějakým metalurgickým průmyslem,“ dodává pro Český rozhlas Plus vedoucí výzkumné skupiny.

Česko zatím vědci nemohou srovnat s ostatními evropskými státy, protože podobné výzkumy jinde ve světě zatím neexistují. To by se ale mohlo brzy změnit. „Naším dalším cílem je sestavit interaktivní mapu Evropy, kde by se člověk mohl podívat, jak jsou na tom různé státy, co se kontaminace ptáků týče,“ uzavírá Vinkler.

Aby vědci mohli určit, zda těžké kovy ovlivňují celé populace živočichů nebo i člověka, tak se budou muset provést ještě další výzkumy.

Daniel Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme