Zemi do konce století hrozí oteplení o více než dva stupně, varují vědci. Přijdou sucha i silné hurikány
Země se do konce století oteplí o dva stupně. Potvrdily to dva na sobe nezávislé výzkumy zveřejněné v časopisu Nature Climate Change. Takové zvýšení teplot by přitom podle vědců přineslo extrémní počasí i nedostatek pitné vody na planetě.
Oba výzkumy, které časopis zmiňuje, dospěly i přes odlišný postup a metodologii ke stejným závěrům.
V první studii vědci využili statistické analýzy. Podle výsledků, ke kterým došli, je na 95 % pravděpodobné, že se Země do konce století oteplí dokonce o více než dva stupně Celsia. S 1% pravděpodobností se pak planeta ohřeje o 1,5 stupně Celsia.
„Pravděpodobný rozsah globálního zvýšení teploty je 2 až 4,9 stupně Celsia, naše střední prognóza je 3,2 stupňů," uvedl Adrian Raftery, autor studie. „Náš model je založen na datech, které již ukazují vliv stávajících opatření omezujících emise. Dosažení cíle o oteplování menší než 1,5 stupně Celsia ale bude vyžadovat, aby intenzita uhlíku klesala mnohem rychleji než v nedávné minulosti," dodal.
'K oteplení už jsme přispěli'
Druhý výzkum analyzoval emise skleníkových plynů a spalování fosilních paliv. Z výsledků vyplývá, že i kdyby lidé s tímto znečišťováním ovzduší ihned přestali, Země se i tak do roku 2100 oteplí o dva stupně Celsia. „K tomuto oteplení už jsem přispěli,“ řekl autor studie Thorsten Mauritsen.
„Tyto studie jsou součástí narůstajícího vědeckého povědomí o tom, že se nalézáme v ještě kritičtější situaci, než jsme mysleli,“ okomentoval práci vědců americký environmentalista Bill McKibben poté, co se s materiály seznámil.
MAPA SUCHA. Země suchá, domov můj? Z Česka mizí voda, jsme životně závislí na srážkách
Číst článek
Je třeba dodat, že obě studie byly dokončeny ještě předtím, než USA letos v červnu vypověděly pařížskou klimatickou dohodu. „Pochopitelně, odstup Spojených států od dohody činí dosažení menšího než dvoustupňového oteplení mnohem těžší,“ dodal Adrian Raftery, autor prvního výzkumu.
Tání ledovců, sucha a hurikány
Nárůst teploty podle vědců přinese výjimečná sucha, silné hurikány, tání ledovců a nedostatek pitné vody. Už teď podle Světové zdravotnické organizace kvůli extrémnímu počasí a znečištění ročně zemře přes 12 a půl milionu lidí. Kvůli klimatickým změnám by tento počet mohl stoupnout o desítky tisíc.