Včely z období krále Šalamouna. Vědci v Portugalsku studovali fosilie hmyzu staré téměř tři tisíce let
Před čtyřmi lety studovali vědci vývoj ekosystému na pobřeží Atlantiku v jihozápadním Portugalsku. A nalezli přitom světový unikát: zkameněliny stovek včel v kuklách staré skoro tři tisíce let. Do detailu zachovalá těla hmyzu prozkoumali a teď o tom napsali studii. Včely zůstaly zachovány skutečně do detailu a vědci dokázali určit jejich pohlaví, druh, a dokonce i pyl z potravy, co včelí matka nechává na víčku kukly.
Když hmyz uhyne, velice rychle se rozloží. Vědci proto žádné exempláře, které by byly tak staré, zatím nestudovali. V minulosti sice našli zkamenělá hnízda a úly, nikdy však ne tak starý hmyz. Studii sestavili portugalští, španělští a italští paleontologové a vyšla v časopise Papers in Palaeontology.
V Pyrenejích odhalili fosilii největší želvy v Evropě. Je dlouhá jako auto
Číst článek
Včely pocházejí z doby, kdy na izraelském trůnu vystřídal král Šalamoun svého otce Davida, v Dolním Egyptě vládl panovník Siamon a v dnešním Portugalsku končila doba bronzová.
Vědcům se podařilo rozpoznat druh včel – jít by mělo o stepnici dlouhorohou, která si staví hnízda pod zemí. Dospělci v kuklách nikdy neviděli denní světlo.
Autoři studie tipují, že na pobřeží Atlantiku u dnešního města Odemira došlo k náhlé změně počasí, třeba nečekanému mrazu nebo rychlé záplavě. Nedostatek potravy vyloučili na základě pylu na víčkách kukel.
Ke zkoumání fosilií paleontologové využili rentgen a tomografii, aby zkamenělé kukly nepoškodili. Díky tomu je možné například studovat vývojové změny stepnic, kterých v českých podmínkách žije osm druhů, v Portugalsku přes 25.
Navíc může výzkum pomoct i při ochraně včel – konkrétně při úvahách, jak je chránit před dopady změn klimatu. Proto vedoucí studie, paleontolog Carlos Neto de Carvalho z Lisabonské univerzity, v této souvislosti vítá, že se vědci s hmyzem starým 2975 let mohou vůbec setkat.