Předci lidí po boku dinosaurů. Vědci našli důkazy, že savci se vyvinuli už před srážkou Země s asteroidem
Předkové lidí mohli obývat naší planetu spolu s dinosaury. Naznačují to závěry studie zveřejněné ve vědeckém časopisu Current Biology. Její autoři tvrdí, že mají důkazy o tom, že některé druhy savců se vyvinuly ještě před srážkou Země s asteroidem, po které na naší planetě vyhynuli dinosauři.
Práce vedená Emily Carlisleovou z britské Bristolské univerzity zkoumala datování fosilií. Hlavní zaměření studie bylo zjistit nejstarší doklady o některých druzích placentálů, dnes nejpočetnější skupiny živorodých savců, do které patří i primáti, ze kterých se později vyvinuli i lidé.
Přežijí nás poslední dinosauři na Zemi? Ptáci dokázali s lidmi vydržet až do 21. století
Číst článek
Studie si kladla za cíl odhalit, jestli tu daní savci byli už před 66 miliony lety, kdy Zemi zasáhl asteroid a ukončil tak éru dinosaurů. Skutečnost, že někteří savci, plazi a další katastrofu přežili, už je známá dlouho. Nová studie ale přináší právě objevy o placentálech.
Většina dosud známých a zkoumaných fosilií placentálů se datovala do doby po osudné srážce. Nová studie ale naznačuje, že někteří žili už v době před 66 miliony lety a krátce před osudným nárazem asteroidu. Konkrétně šlo o primáty, ale i králíky, zajíce a taky psy a kočky, respektive první předky těchto druhů.
Náraz asteroidu přežili díky schopnostem se přizpůsobit, a dále se vyvíjeli a rozšířili po planetě. Vyhynutí dinosaurů a s ním spojená menší konkurence jejich rozšíření pravděpodobně usnadnily. Zjednodušeně řečeno, velmi staří předkové lidí planetu Zemi sdíleli ještě s dinosaury.
Zkoumání tisíce zkamenělin
Autoři studie vychází ze statistické analýzy fosilií. Srovnávali tisíce různých zkamenělin placentálů, ve kterých dokázali vysledovat určité vzorce toho, jak jednotlivé skupiny vyhynuly, nebo naopak vznikaly. A z toho se podle Carlisleové dá odvodit, jak a kdy se určité druhy vyvinuly.
Lebka tyranosaura rexe se v USA vydražila za šest milionů dolarů. Našli ji na soukromém pozemku
Číst článek
Podle spoluautorky studie Daniele Silvestrové z univerzity ve švýcarském Fribourgu vycházeli vědci také z toho, jak se jednotlivé druhy a skupiny dál vyvíjely a rozšiřovaly do dalších částí planety.
A podle profesora Phila Donoghuea z bristolské univerzity díky tomu vědci dokázali lépe odhadnout, jestli druhy prošly masovým vymíráním druhů po srážce Země s asteroidem, nebo ne.
Jejich závěry budou vědci ještě dále prověřovat. V kritickém hodnocení časopisu Current Biology tato studie v každém případě prošla.