Objev Labocania je podle některých odborníků důkazem existence jižní populace tyranosaurů, která se vzhledově odlišovala od druhů ze severu, jako byli třeba Albertosaurus nebo Tyranosaurus rex.
Cena překonala odhady, které byly mezi 4 až 6 miliony dolarů. Částka převýšila i předchozí aukční rekord. Za pozůstatky tyranosaura rexe přezdívaného Stan zaplatil zájemce 31,8 milionu dolarů.
Oblé kulaté kameny mají v průměru necelých 20 centimetrů a jsou zdobeny různými znaky. Vesničané je opakovaně nacházeli na poli. Některé uctívali jako rodová opatrovnická božstva.
Nová studie naznačuje, že někteří placentálové žili už v době před 66 miliony lety a krátce před osudným nárazem asteroidu. Konkrétně šlo o primáty, ale i králíky, zajíce a taky psy a kočky.
Kostra Tyrannosaura rexe nazvaná Trinity dlouhá skoro 12 metrů se prodala 18. dubna. Odborníci měli k aukci výhrady kvůli obavám, že skončí v soukromých rukou a bude nepřístupná pro vědce i veřejnost.
V úterý prodaná kostra nese název Trinity, protože je seskládaná z kostí tří různých zvířat, která byla v letech 2008 až 2013 objeveny v amerických státech Montana a Wyoming.
Lebku označuje aukční dům za jednu z nejcelistvějších dosud nalezených sad lebečních kostí. Přibližně 76 milionů let stará lebka přezdívaná „Maximus“ měří zhruba dva metry a váží kolem 90 kilogramů.
Přirozená poloha zkameněliny podle vědců dává naději, že vykopávky odkryjí i další části těla dinosaura. Hornina, v níž byla kostra nalezena, naznačuje, že zkamenělina je asi 150 milionů let stará.
„Někdo vytisknul jeden díl a další protiskl třeba celou kilovou cívku. Každý, kdo se přihlásil, dostal kilo materiálu a mohl s tím nakládat podle svého uvážení,“ popisuje koordinátorka.
„O tom, že dinosauři mají peří, jsme se dozvěděli až pár let po prvním filmu Stevena Spielberga Jurský park. Režisér ještě tehdy nemohl tušit, že velociraptor měl peří,“ připomíná Brusatte.
Daleko na severu před 70 miliony let snášely vejce i velké druhy dinosaurů včetně býložravých hadrosaurů nebo masožravých raptorů a tyranosaurů, kteří tam zřejmě žili po celý rok.
První zbytky dinosaura objevili archeologové v roce 2013. Následující průzkumy vedly k objevu dalších kostí včetně lebky či 1,3 metru dlouhého hřebínku. Poskládání umožnila pojmenování nového druhu.
Američtí paleontologové mění názor na zvyklosti tyranosaurů kvůli poznatkům sesbíraným při výzkumu hromadného pohřebiště tyranosaurů, které odhalili před sedmi lety na jihu amerického státu Utah.
Z ramen dinosaura zvaného Ubirajara jubatus vyčnívalo několik tvrdých dlouhých bodlin, které pravděpodobně tvořil keratin, ten se nachází i v lidských vlasech a nehtech.
Mezinárodní tým vědců, vedený paleobiologem Martinem Kundrátem z košické univerzity, analyzoval výjimečně zachovalou lebku dinosauřího embrya z Argentiny.
„Jde o významný nález. Byl jsem velmi překvapen, v jak dobrém stavu se stehenní kost zachovala,“ řekl Ronan Allain, paleontolog z pařížského přírodopisného muzea.
„Dělat z nich zboží je nevhodné, protože to motivuje bezskrupulózní lidi,“ říká bývalá prezidentka Společnosti paleontologie obratlovců Catherine Badgleyová.
V argentinské Patagonii potvrdili objev nového druhu dinosaura, který žil před 140 miliony let. Při pohledu na něj jasně dominují dlouhé ostny, které vyrůstají z jeho šíje.
Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa.
Dinosaurus z Eiffelovy věže má nového majitele. Několikametrová kostra masožravého ještěra se vydražila za v přepočtu 41 milionů korun. Vzácná a zatím neprozkoumaná fosilie putuje k soukromníkovi.
Pokud jste někdy viděli film o dinosaurech, určitě znáte obřího praještěra Tyrannosaura rexe jako rychlého běhajícího obra. Vědci ale zjistili, že oblíbený filmový obraz vůbec neodpovídá realitě.