K diagnóze stačí fouknout do sáčku. Dechové testy ročně odhalí stovku onemocnění tenkého střeva
Stačí jen několikrát fouknout do sáčku a dozvíte se, jestli stojí za bolestmi břicha nebo nadměrným nadýmáním takzvané bakteriální přerůstání v tenkém střevě. V Gastroenterologické laboratoři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze lékaři tímto způsobem diagnostikují každoročně asi stovku nových případů ročně.
Pacientku Petru přivedly na speciální vyšetření bolesti břicha a nadýmání. „Mám to po celý den. Začalo to jen po jídle, pak se to zhoršovalo a zhoršovalo,“ vysvětluje Petra.
Kolonoskopie ani gastroskopie žádné výsledky nepřinesly. Teď se Petra chce přesvědčit, jestli za jejími problémy s trávením není nemoc známá pod zkratkou SIBO, tedy bakteriální přerůstání v tenkém střevě.
„Mám zhoršené trávení a pohyb střev. Co jsem si četla a co cítím i já, tak SIBO se v některých momentech projevuje tak, že se vám točí hlava a máte mžitky před očima. Jak to celé nefunguje, tak to ovlivňuje i hlavu,“ dodává Petra.
„Pacient si musí dvakrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Potřetí se nadechne a zadrží dech na 15 sekund,“ popisuje proces laborantka Alena Čejková z Gastroenterologické laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pacienti dýchají do sáčku po dobu tří hodin. Každý má svůj budík a po 15 minutách chodí na další odběr.
„Výsledek je vidět asi do minuty a půl od chvíle, kdy vak napojíme do přístroje. Přístroj měří ve vydechovaném vzduchu tři plyny - vodík, methan a oxid uhličitý,“ popisuje doktorka Zdislava Vaníčková.
Léčba v Česku
„Oxid uhličitý používáme jako normalizační plyn, protože i když se pacient snaží, tak nikdy nezadrží dech dvakrát po sobě úplně stejně. Přes hodnoty oxidu uhličitého lze výdechy porovnat a normalizovat,“ dodává Vaníčková.
Lékaře zajímají především hodnoty vodíku a metanu. Přemnožené bakterie v tenkém střevě totiž vypouští plyny a ty se krví dostávají do plic. Dechový přístroj je tak umí zachytit a změřit.
„Vodík a methan se měří v jednotkách ppm, tedy parts per million. To znamená, že vidíme kolik molekul vodíku nebo methanu na milion vydechnutých molekul vzduchu je ve vzorku vzduchu nadýchaném v sáčku přítomno,“ říká doktorka Vaníčková.
‚Lehce pozitivní zprávy’
Pokud se nemoc u pacienta prokáže, lékaři nasadí pacientovi antibiotika. V Česku jsou ale podobné přístroje teprve dva.
Vedle Gastroenterologické laboratoře, která je součástí Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, ho mají i ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
Záhadný prvok dokáže přežít změnu svého genetického kódu. Čeští vědci zjistili, jak se přizpůsobí
Číst článek
„Máme lehce pozitivní zprávy z ministerstva zdravotnictví, že snad od roku 2024 bude výkon zařazen do sazebníků a potom bych očekávala, že může dojít k rozšíření přístrojů po celé České republice,“ říká Vaníčková.
Podle Zdislavy Vaníčkové by bylo vhodné, aby byl přístroj na dechové testy také v Plzni, Brně a Ostravě. „Existence přinejmenším pěti center, která by toto vyšetření nabízela, by pro naši desetimilionovou zemi byla přiměřená,“ uzavírá Vaníčková.
Dechové testy pomáhají lékařů také při diagnostice dalších zdravotních potíží – dokážou například odhalit intoleranci laktózy nebo fruktózy.