Analytik: Rusko má koordinovanou síť twitterových účtů. Zvyšuje tak dosah svých příspěvků
Ruská vláda má rozsáhlou síť více než 100 twittervých účtů – od těch patřících zahraničním misím a ambasádám k oficiálním účtům prezidenta Vladimira Putina či ruské vlády. Počty jejich sledujících se pohybují v řádu tisíců až milionů. Přestože mnohé z nich šíří dezinformace, omezení, která Twitter uplatňuje například u ruských státních médií, se na ně nevztahují.
Ruská vláda má rozsáhlou síť twitterových účtů – od těch patřících zahraničním misím a ambasádám k oficiálnímu účtu Kremlu. Podle zpravodajského serveru BBC je jich více než 100, přičemž počty jejich sledujících se pohybují v řádu tisíců až milionů. Přestože mnoho z nich šíří dezinformace, Twitter na ně reaguje jinak, než na lživé zprávy, které šíří ruská státní média jako RT nebo Sputnik.
Sociální síť 28. února oznámila, že nebude aktivně šířit tweety ruských státních médií. V praxi to znamená, že se příspěvky těchto účtů nebudou zobrazovat v upozorněních, hlavních kanálech uživatelů, a na dalších místech.
Po facebooku došlo i na instagram. Rusko umlčelo další sociální síť, podle cenzorů šíří nenávistný obsah
Číst článek
Tato omezení se však podle Twitteru nevztahují na oficiální účty ruské vlády, zdůraznil server BBC. Podle analytika sociálních médií Tima Grahama tak sociální síť vytvořila prostor, kde může Rusko beztrestně dezinformace šířit.
„Rozhodně je to mezera v obraně proti dezinformacím, kterou Twitter praktikuje,“ upozorňuje. Po bližší analýze 75 ruských vládních účtů, které mají dohromady přes sedm milionů sledujících, zjistil, že ruská strana twitteru této mezery skutečně využívá.
Graham sledoval, kolikrát za hodinu každý z těchto účtů sdílel tweety ostatních ruských vládních institucí. Po bližší analýze zjistil, že twitterová „síť“ Kremlu spolupracuje tak, aby zvýšila návštěvnost a dosah jednotlivých účtů.
Koordinované retweety zvyšují dosah
Tento způsob propagace připomíná marketingovou metodu známou jako „astroturfing“ kdy se člověk nebo organizace snaží propagovat svůj produkt, v tomto případě twitterové příspěvky, tím, že vytvoří falešný dojem pozitivního ohlasu u diváků. Toho může docílit například sdílením vlastního obsahu jinými účty, které ovšem také spravuje.
S válkou přišlo blokování webů. Jak ho obcházejí v Rusku, Číně i Česku?
Číst článek
„Jde o koordinovanou síť retweetů,“ pokračuje Graham. „Kdyby tyto účty nesdílely svoje příspěvky ve stejnou chvíli, síť by vypadala jen jako hromada nepropojených bodů. Takže síť jasně ukazuje, že existuje obrovská spolupráce v tom, jakým tyto účty navzájem sdílí svůj obsah. Tuto síť pak využívají k propagaci narativu, který Rusko upřednostňuje. A vychází jim to.“
Příkladem využití spolupráce účtů k vytvoření falešného narativu je například příběh Oleny Kurilové, která se podle serveru BBC stala „tváří ruské invaze na Ukrajinu“. Fotka zobrazující zranění, která žena utrpěla během ruského útoku, ukázala světu každodenní realitu těch, kteří žijí ve válečné zóně.
Jen pár dní poté, co fotka obletěla svět, se však na ruských oficiálních twitterových účtech začaly objevovat zprávy o tom, že Olena ve skutečnosti zraněná nebyla a že je fotografie zfalšována. Přestože Rusko nemělo žádné důkazy a server BBC autenticitu snímku ověřil, tweety zpochybňující zranění Kurilové se po Twitteru šířily ještě dva týdny po incidentu.
Spolupráce účtů je zakázaná
Koordinovaná spolupráce účtů je na Twitteru přitom zakázaná. Podle zásad sociální sítě uživatelé „nemohou uměle zvyšovat dosah konverzací použitím více účtů“.
Hackeři versus Putin. ‚Kyberprostor je dalším bitevním polem,‘ říká reportérka
Číst článek
Potíž nastává v tom, že se pravidla Twitteru nevztahují na všechny účty stejným způsobem. Na příspěvky vládních organizací a reprezentantů klade síť menší nároky, pokud jde o dodržování všeobecně platných zásad.
„Twitter má opatření proti tweetům, které porušují naše pravidla. Uvědomujeme si však, že někdy může být ve veřejném zájmu zviditelnit tweety, které by jinak byly smazány… Současně se vztahují výjimky (v opatřeních) pouze na jeden zásadní typ obsahu, u nějž by bylo zviditelnění ve veřejném zájmu – tweety vládních činitelů a institucí,“ píše Twitter na svém informačním fóru.
Toto opatření se ale nevztahuje na spolupráci vládních účtů. Pokud jde o takzvané „koordinované chování“, neexistují žádné výjimky.