„Očekávám v Kurské oblasti krvavé boje, Ukrajinci ji nebudou chtít snadno vyklidit,“ říká pro Český rozhlas Plus analytik Tomáš Řepa z Univerzity obrany.
Ukrajinské síly ovládají v Kurské oblasti více než 1250 kilometrů čtverečních a 92 obcí, řekl Zelenskyj. Putin se k situaci od porady 12. srpna veřejně nevyjadřuje.
„Byl to absolutní chaos. Děti propadly panice, plakaly v bunkru,“ popsala výbuch zdravotní sestra Tanja Lapšina. Svědectví přítomných zdravotníků přinesly deníky The Guardian a The New York Times.
Při slavnostním zahájení summitu NATO označil Jens Stoltenberg agresi na Ukrajině za největší bezpečnostní krizi za poslední generace. Vyzval k další pomoci napadené zemi a k udržení alianční jednoty.
Záběry pořízené náhodným svědkem v Kyjevě ukazují okamžik před tím, než ruská střela zasáhla dětskou nemocnici Ochmatdyt, píše ISW ve své pondělní zprávě.
„V důsledku svržení výbušnin zahynulo pět lidí, z toho dvě malé děti,“ napsal na sociální síti o útoku kvadroptéry, tedy bezpilotního letounu se čtyřmi rotory, na Gorodišče gubernátor Alexej Smirnov.
V Rusku už několik let existuje tzv. Ruská občina, což je dnes největší ultrapravicová organizace v zemi. Je to společenství podporující válku na Ukrajině a stojí za tradičními hodnotami.
Letouny F-16 a vojenská letiště mimo území Ukrajiny by se podle poslance ruského parlamentu Andreje Kartapolova mohly stát regulérním vojenským cílem, pokud budou využity v misích proti ruské armádě.
Nová omezení pro ukrajinský vývoz mají podpořit unijní zemědělce. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, Unie na ně znovu zavede cla.
Několik desítek poslanců z prezidentské frakce Sluha lidu chce složit své mandáty. Cítí se nepotřební. Argumentují tím, že z parlamentu Volodymyr Zelenskyj udělal jen hlasovací mašinérii.
Litevský ministr kultury Simonas Kairys uvádí, že Rusko využívá informace k přesvědčování a ovlivňování veřejného mínění. Litevští státníci tak nahlíží na informace jako na potenciální zbraň.
Koaliční strany chtějí na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny řešit Andreje Babiše. Vadí jim e-mail, ve kterém žádal kompromitující materiály na ministra zahraničí Jana Lipavského.
„Porážka Ukrajiny by vítězi přinesla nové zdroje a otevřela by bránu pro další ‚speciální vojenské operace‘ ve střední a východní Evropě,“ uvedl Lipavský.
Ministerstvo obrany dále uvedlo, že vojenské dodávky z Německa na Ukrajinu dosáhly od začátku plnohodnotné invaze Ruska celkové výše přibližně šesti miliard eur, tedy 149 miliard korun.
Ukrajinský prezident dodal, že od Íránu Rusko kupuje drony a jedná s ním také o dodávkách raket. Dohody ohledně raket ale podle něj Moskva s Íránem ještě nedosáhla.
Levobřežní část Chersonské oblasti ovládá Rusko, ukrajinským silám se ale podařilo během podzimu získat na levém břehu určité pozice, a to právě u obce Krynky.
„Ukrajina má v řadě hodnocených států výjimečné postavení tím, že je ve válce. Je to obdivuhodné, ale opravdu pracuje na reformách, na reformě ústavního soudnictví, obecných soudů,“ popisuje Jourová.
Armáda uvedla, že Rusové na 128. samostatnou horskou útočnou brigádu útočili raketou Iskander-M. Bez uvedení konkrétních počtů informovala, že o život přišli vojáci a civilisté byli zraněni.
Kyjev/Moskva||afo, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Ruskem dosazení správci Krymu v sobotu po spuštění leteckého poplachu oznámili aktivování kouřové clony a tvrdili, že oblak nad kerčskou loděnicí byl důsledkem tohoto manévru, ne ukrajinského zásahu.
„Chlapci byli v jednotce, která byla zajata na začátku března. Byli neustále zasypáváni různými druhy zbraní, každý den byli pod cílenou palbou. Nemohli se dostat z kruhu,“ vypráví matka Ivanky.
Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín byl na místě ostřelování východoukrajinského města přímo ve středu děni. Po ruském útoku se dokonce zapojil do záchrany raněných Ukrajinců.
Útoky na ruské lodě podnikla ukrajinská tajná služba společně s vojenským námořnictvem za pomoci námořních dronů, přepravujících experimentální výbušné zařízení.
Úřady se snaží zajistit evakuaci obyvatel města. V Avdijivce, která měla před ruskou invazí na Ukrajinu kolem 30 000 obyvatel, podle úterního odhadu starosty stále žije asi 1600 lidí.
Oba v těch místech žili a hodně tam zažili. Novináři Josef Pazderka a Ondřej Soukup se Rusku, Ukrajině a dalším zemím bývalého sovětského bloku věnují ve svém novém pořadu.
Dvě největší země Evropské unie – Německo a Francie – zastávají jednotné stanovisko. Podle nich je třeba rozhodovací proces v Unii učinit flexibilnějším, pokud máme mluvit o dalším rozšíření.