Vypadá trochu jako dikobraz, ale není. V olomoucké zoo se narodil sameček urzona kanadského

V olomoucké zoo se narodilo mládě urzona kanadského. Je to sameček a podle ošetřovatelů dobře prospívá. V přírodě není výjimečný, ale chov urzonů v zajetí je náročný. V celé Evropě se jich za posledních 12 měsíců zatím narodilo jen 13.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě urzona kanadského narozené v ZOO Olomouc

Mládě urzona kanadského narozené v ZOO Olomouc | Zdroj: Zoo Olomouc

„Máme velkou radost, že 17. června se nám narodilo mládě – sameček, který velmi dobře prospívá. Jedná se o 24. mládě narozené v naší zoo za 15 let chovu,“ uvedla zooložka Eliška Veselá.

Po Šišce se v pražské zoo narodilo druhé mládě luskouna. Chov těchto savců je krajně obtížný

Číst článek

V přírodě nejsou urzoni ohroženi, ale v podmínkách zoologických zahrad se jedná o náročného tvora. Podle evidence má urzony ve své kolekci 33 zoologických zahrad v Evropě v celkovém počtu 80 zvířat, ale za posledních 12 měsíců došlo jen ke 13 porodům.

„Urzon je obyvatel rozsáhlých oblastí severoamerického kontinentu od severního Mexika až po kanadskou tundru. Pohybuje se po zemi, ale obratně šplhá po stromech a jeho tělo je pokryté srstí, ve které jsou bodliny, což navozuje dojem, že se jedná o stromového dikobraza. Ve skutečnosti je spojuje to, že oba jsou hlodavci, ale blízká příbuznost mezi nimi není,“ napsala olomoucká zoologická zahrada na svém webu

Urzoni žijí spíše samotářsky a jsou to patrioti, každý z nich má svou budku nebo svůj úkryt, a proto si nikterak nepřekážejí. Samice rodí jedno mládě po březosti trvající asi 200–210 dnů. Jejich potravou jsou různé větvičky, kůra, pupeny, listí, plody, v podmínkách zoo především různé druhy zeleniny

cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme