‚Největší bezpečnostní hrozbou je Rusko.‘ Finsko by podle Stubba mělo zvážit zavedení nášlapných min

Finsko by mělo zvážit opětovné zavedení nášlapných min do výzbroje své armády. O víkendu to podle serveru stanice Yle řekl finský prezident Alexander Stubb. Důvodem je napětí s Ruskem, se kterým má Finsko společnou hranici. Finsko se v roce 2012 přidalo k Ottawské úmluvě, která používání nášlapných min a dalších obdobných zbraní zakazuje.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský prezident Alexander Stubb

„Svět je nyní velmi odlišný od doby, kdy jsme se přidali k Ottawské úmluvě“ | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Svět je nyní velmi odlišný od doby, kdy jsme se přidali k Ottawské úmluvě,“ uvedl finský prezident. Důvodem je podle něj především válka na Ukrajině a agresivnější chování Ruska. „Největší bezpečnostní hrozbou je Rusko a tuto hrozbu musíme nějak vyřešit,“ uvedl dále Stubb.

‚Je to způsob, jak se postavit vlastnímu strachu.‘ Finky se v obavě z Ruska učí střílet i přežít bez elektřiny

Číst článek

Stubb poukázal na to, že Ukrajina se brání ruské invazi mimo jiné za použití min. Podle informací tisku z konce listopadu americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině, což má posílit obranu této země. Spojené státy ani Rusko se k Ottawské úmluvě, kterou podepsalo na 160 zemí, nikdy nepřidaly.

O nášlapných minách se vede ve Finsku veřejná debata. V uplynulých měsících vznikla v zemi petice za zavedení těchto zbraní do výzbroje finské armády, dokument na konci listopadu měl 50 000 signatářů.

K diskusi vyzval i náčelník finské armády Janne Jaakkola. Podle něj je ale konečné rozhodnutí na politicích. Podle serveru Yle odstoupení od Ottawské úmluvy v současnosti odmítají jen dvě opoziční strany - Levicová aliance a Zelení.

Vztahy mezi Finskem a Ruskem, které spolu sdílejí přes 1340 kilometrů společné hranice, se prudce zhoršily po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Do té doby neutrální Finsko v reakci na agresi podalo přihlášku do NATO a pak se stalo členem aliance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme