Šití ran nebo vyšetření per rectum. Studenti veteriny v Brně mají nové výukové centrum
Ošetření ran, resuscitace domácích mazlíčků nebo vyšetření plodnosti dobytka. To vše si můžou od tohoto semestru lépe zkoušet budoucí veterináři v Brně. Na veterinární univerzitě tam totiž mají nové simulační centrum. Je jediné takové v celé republice. Výuka je tam na umělých a často i elektronických modelech zvířat.
Lukáš Novák z Kliniky chorob psů a koček právě začal výuku v novém univerzitním simulačním centru. Je tam s ním i deset studentů, kteří se učí, jak držet chirurgické nástroje a zašívat řezné rány. Jde o jediné veterinární simulační centrum v České republice. Studenti se v něm zatím učí jen pár týdnů, od začátku tohoto semestru.
„Dají se tu natrénovat skoro všechny klinické dovednosti od každodenních úkonů, jako jsou odběry vzorků nebo vázání obvazů, až po pokročilejší chirurgické zákroky,“ přibližuje kapacity centra Novák.
Učebna disponuje mnoha modely. Ať už jde o zlomené tlapky, které se studenti učí rovnat, nástroje pro nácvik odběrů krve, nebo plyšového psa, kterého něco trápí.
„Tohle je model, na kterém se používá fonendoskop, a na modelu můžeme naposlouchat srdeční a dechové ozvy,“ vysvětluje Novák a říká, že plyšový pacient rozhodně není zdravý a trpí onemocněním, kterému se říká PDA – perzistentní ductus arteriosus.
Modelových zvířat má ale učebna víc. Například psa, na kterém se dá vyzkoušet resuscitace. Ta je v některých věcech podobná jako u lidí.
„Je tu možné vyzkoušet endotracheální intubaci a dýchat za pacienta pomocí stroje,“ říká Novák z Kliniky chorob psů a koček.
Velká zvířata
Nové simulační centrum má i sekci velkých zvířat, té dominuje model koně v životní velikosti, který se dá rozdělat podle výukových potřeb. „Jde hlavně o části důležité pro rektální vyšetření, které se u koní často provádí,“ vysvětluje Zuzana Lepková z Kliniky chorob koní Veterinární univerzity Brno.
‚Fena umírala bez pomoci.‘ V Karlovarském kraji chybí veterinární pohotovost, má se to změnit
Číst článek
Doplňuje, že student pak přistoupí ke koni zezadu, nadzvedne mu ocas a provede vyšetření stejně jako u reálného koně.
Tomáš Páleník z Kliniky chorob přežvýkavců a prasat ukazuje model reprodukční soustavy krávy. „Zaprvé si na tom mohou vyzkoušet zasunutí ruky do rekta zvířete a kontakt s reprodukčním aparátem,“ říká Páleník, zatímco si nasazuje rukavici a na modelu nahmatává kraví vaječníky.
„Tady můžeme nahmatat smyšlené nálezy, které musí studenti objevit,“ vysvětluje dál Páleník.
Modely budou v simulačním centru univerzity přibývat. Až se na nich studenti vše potřebné naučí, budou pracovat i s živými zvířaty.