Rašeliniště Pod Trojanem jižně od Větrného Jeníkova je nově přírodní rezervací

Rašeliniště, které ještě pamatuje dobu ledovou. Lokalitu Pod Trojanem najdeme mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem. Nově se stala přírodní rezervací.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rašeliniště Pod Trojanem na Jihlavsku

Rašeliniště Pod Trojanem na Jihlavsku | Foto: Patrik Salát | Zdroj: Český rozhlas

Kraj Vysočina vyhlásil novou přírodní rezervaci v lokalitě Pod Trojanem mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem. Nachází se tam unikátní rašeliniště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rašeliniště Pod Trojanem jižně od Větrného Jeníkova je nově přírodní rezervací

„Tady je nákres toho území, tady jsme na silnici, tady je ten mostek.“ říká Martina Kratochvílovou z odboru životního prostředí krajského úřadu, se kterou nahlížíme do plánku nové přírodní rezervace, která vznikla v lokalitě Pod Trojanem nedaleko Jihlavy. „To území Pod Trojanem se skládá z dvou polygonů, nad silnicí větší a cennější část, pod silnicí menší část,“ uvedla pro Český rozhlas Vysočina.

Bažinaté okolí

A právě do vzácnější části, kde se rozkládá i rašeliniště z doby ledové, se vydáváme. Překonat při tom musíme bažinaté okolí, kde se dá snadno propadnout a tenisky nebo polobotky se pro tuto cestu zásadně nedoporučují.

„Za cenu obětí se dostáváme do nitra rašeliniště,“ ukazuje pracovnice krajského odboru životního prostředí Jana Nováková na zelené kopečky nasáklé vodou, které se objevují před námi. „Rašeliník je vlastně nekonečný mech. Na vrchu ta hlavička neustále přirůstá a část té stélky zůstává v hlíně a přirůstá a stále se to nahoru prodlužuje a ty stélky dole, když už jich je moc, tak začínají hnít a vytváří rašelinu.“

53:48

Český les je poušť. Aplikujeme tam pesticidy, které v jiné krajině nechceme, říká biolog Hula

Číst článek

Unikátní území

Kvůli království mechů a rašeliníků, ze kterých se kdysi vyráběly i pleny pro děti, je území Pod Trojanem tak unikátní, vysvětluje Martina Kratochvílová: „To jsou různorodé biotopy, proto je na ně vázána celá řada chráněných živočichů i rostlin.“

Vyhlášení přírodní rezervace ale neznamená ponechání přírody ladem. Bojovat se musí třeba s invazními druhy rostlin nebo se zarůstáním keři, upozorňuje Jana Nováková. „Tady ty biotopy vznikaly v době bezlesí. A pak byly udržovány třeba tím, že byly lidmi využívané, často se tam třeba páslo. Naším cílem je současný stav zachovat nebo ho zlepšit a ani k jednomu by pravděpodobně samovolně nedocházelo.“

Lokalita Pod Trojanem navíc nezůstane jedinou letos vyhlášenou přírodní rezervací na Vysočině. Vzniknout by měly ještě dvě v okolí obce Vír u Bystřice nad Pernštejnem. V kraji je aktuálně už více jak 150 přírodních a památkových rezervací.

Milan Kopecký, Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme