Orchideje, želví krunýře, masti z tygrů. Celníci stále častěji bojují proti pašování čínské medicíny

Celníci z pražského Letiště Václava Havla v Ruzyni v roce 2014 zadrželi například sloní kly | Zdroj: Celní úřad Praha Ruzyně

Stovky šperků ze vzácného červeného korálu, kožený pásek k hodinkám z krokodýla, ale i kilogramy želvích krunýřů či velké množství vzácných druhů orchidejí. Nejen to loni zadrželi celníci z pražského Letiště Václava Havla v Ruzyni. V posledních letech také častěji řeší nelegálně převážené přípravky čínské medicíny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě zmíněné korály nebo mušle z dovolené jsou podle České inspekce životního prostředí i ruzyňských celníků jedny z nejčastěji zabavovaných chráněných druhů. V posledních letech je velký problém i s přípravky tradiční čínské medicíny, kterou si vozí Asiaté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o pašování

„Tyto věcí tvoří až 60 procent toho, co Česká inspekce životního prostředí zabaví. Léky tradiční čínské medicíny často obsahují části chráněných živočichů či rostlin. Může se jednat o masti s jedem kobry, levhartími kostmi či ampulky s medvědí žlučí,“ vysvětluje ředitel inspekce Erik Geuss.

V Česku převažuje dovoz nad vývozem. Většinou jde o nevědomé pašování, kdy cestující zkrátka neví, že k takovým suvenýrům nebo výrobkům potřebují povolení. Živé rostliny většinou pašují vášniví botanici do svých sbírek, nebo dokonce na prodej. Ale také tu jsou organizované skupiny.

Obchod se zvířaty: policie našla zabitého tygra i desítky zmražených zvířat. Tři muže poslala do vazby

Číst článek

„My sami jsme tu měli v roce 2014 případ, kdy se odtud snažila určitá osoba vyvézt do Asie dvě kostry tygrů, které jsme zachytili právě při výstupu. Měli jsme vývoz i nosorožčích rohů i sloních klů. V současné době je od těchto aktivit trochu klid,“ vysvětluje mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská.

A živá zvířata? Ta celníci už druhý rok v řadě neobjevili žádná. Naposledy to bylo v roce 2016 více než 200 chameleonů a gekonů z Madagaskaru, kteří byli po převozu do Česka v hodně špatném stavu.

Když celníci nelegálně převážené chráněné druhy odhalí, jsou dočasně umístěné ve skladu České inspekce životního prostředí. Později putují na ministerstvo životního prostředí. Loni nabízel resort skoro šest tisíc zabavených exemplářů.

Celníci z pražského Letiště Václava Havla v Ruzyni v roce 2013 zadrželi také tygří kosti | Zdroj: Celní úřad Praha Ruzyně

Ochrana úmluvou

Ty živé získávají hlavně botanické a zoologické zahrady. Ostatní slouží třeba k výuce nových inspektorů, celníků a policistů. Mají ale i další využití.

OBRAZEM. Velbloudí zápasy. Turecká tradice sahá do 19. století, ochránci zvířat proti ní protestují

Číst článek

„Většinou k vědeckému výzkumu, do různých expozic, pro ekologickou výchovu, vzdělávání či osvětu. Dále i výzkumným pracovištím, muzeím, školám. Některé neživé exempláře, zejména přípravky tradiční čínské medicíny, bývají ve spolupráci s celními úřady zlikvidovány,“ vysvětluje Ondřej Klouček z ministerstva. 

Za nelegální převoz chráněných druhů hrozí pokuta až 1,5 milionu korun. V závažných případech to může být až osmiletý trest vězení. Volně žijící zvířata a planě rostoucí rostliny chrání před obchodováním s nimi mezinárodní úmluva CITES už od 70. let. Česko se připojilo v 90. letech. Nyní jde o desetitisíce druhů.

„Aktuálně je předmětem v různém stupni ochrany přibližně 5800 druhů živočichů a zhruba 30 tisíc druhů rostlin. Úmluva se vztahuje jak na živé či mrtvé živočichy a rostliny, tak i na nejrůznější výrobky a odvozeniny z nich od potravin a léčiv přes kožené zboží až po exotické suvenýry,“ vysvětluje Ondřej Klouček, který má úmluvu v Česku na starosti.

Druhy jsou rozdělené do tří kategorií podle stupně ohrožení, v Evropské unii jsou to kategorie čtyři.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme