V Česku loni přibylo závažných případů týrání zvířat, uvedli veterináři. Na pokutách vybrali 26,7 milionu

V Česku loni přibylo závažných případů týrání zvířat. Státní veterinární správa kvůli tomu podala osm trestních oznámení, což je dvakrát víc než o rok dříve. Veterináři také zaznamenali více stížností na týrání zvířat od veřejnosti a o osm procent zvýšili počet kontrol potravin. Na pokutách za porušení legislativy vybrali 26,7 milionu korun, což je zhruba o 2,8 milionu Kč méně než v roce 2017. Veterináři to uvedli na tiskové konferenci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah Státní veterinární správy v Mělníku (ilustrační foto)

Zásah Státní veterinární správy v Mělníku (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Na základě podnětu veřejnosti na týrání zvířat loni Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila 42 procent kontrol, zatímco v roce 2017 byl tento podíl 35 procent. Celkem veterináři loni provedli 7200 kontrol.

Veterináři zrušili zákaz vstupu do lesů na Zlínsku, africký mor prasat už není hrozba

Číst článek

Nějaké porušení předpisů Státní veterinární správa zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad dlouhodobě o něco nižší – loni dosáhl necelých 18 procent. V roce 2017 to bylo 14 procent.

Velmi závažné případy

Veterinární inspektoři řešili i řadu velmi závažných případů týrání zvířat. „Nejrozsáhlejší kauzou bylo bezesporu odebírání více než dvou stovek zubožených psů v rodinném domě v Kamenici nad Lipou na Vysočině. Z hlediska počtu zvířat chovaných na jednom místě ve zcela nevhodných podmínkách se jednalo o nejrozsáhlejší případ na území ČR v historii,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Další desítky zvířat naráz veterináři odebrali také na Plzeňsku či v Pardubickém kraji.

Loni se v ČR nevyskytlo ani jediné ohnisko ptačí chřipky a podařilo se zabránit šíření afrického moru prasat v populaci prasat divokých. Do konce letošního dubna by Česko mohlo získat status země bez výskytu této choroby, uvedla Státní veterinární správa.

Českým exportérům se dařilo navyšovat vývoz živočišných produktů mimo EU. Loni jich vyvezli 103 tisíc tun, meziročně o čtvrtinu více.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme