Severní ledový oceán se otepluje už od začátku 20. století. Mnohem delší dobu, než se předpokládalo

Z nového výzkumu, který minulou středu zveřejnil časopis Science Advances, vyplývá, že se Severní ledový oceán začal oteplovat už mnohem dříve, než se dříve předpokládalo. Vědci nové zjištění znepokojuje, protože může způsobit, že údaje používané v modelech pro předpověď klimatických změn jsou chybné. Informuje o tom server CNN.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arktické ledovce vlivem oteplujícího se Severního ledového oceánu tají

Arktické ledovce vlivem oteplujícího se Severního ledového oceánu tají | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle studie způsobuje teplá voda proudící z Atlantického oceánu do Arktidy jev známý jako „atlantifikace“. Způsobovala ovšem oteplení vody v arktických oblastech o dva stupně Celsia už od roku 1900.

22:00

Další efekt emisí. Vyšší teploty na Zemi nadzvedávají nejnižší vrstvu atmosféry

Číst článek

„Severní ledový oceán se oteploval o mnohem delší dobu, než jsme si původně mysleli. A to je znepokojující hned z několika důvodů. Hlavně proto, že klimatické modely, které používáme k předpovědi budoucích klimatických změn, těmto změnám neodpovídají,“ vysvětluje CNN Francesco Muschitiello, autor studie a asistující profesor geografie na Cambridgské univerzitě.

Vědci využili k výzkumu mořské usazeniny ve Framské úžině, východně od Grónska, kde se Atlantik potkává se Severním ledovým oceánem. Pomocí těchto usazenin zrekonstruovali 800 let dat, která ukazují delší historický obraz toho, jak voda proudila z Atlantiku do Arktidy. Podle vědců jsou mořské usazeniny „přírodní archivy“, které zaznamenávají data o dřívější klimatické situaci.

Získaná data ukázala, že teplota a salinita (slanost mořské vody – pozn. red.) byly celkem konstantní až do začátku 20. století. Pak se najednou prudce zvýšily.

„Rekonstrukce ukazují zvýšení teploty v Atlantickém oceánu a proudění soli do Severního moře na začátku 20. století, což klimatické modely neznázorňují správně,“ řekl CNN Rong Zhang, vědec Laboratoře geofyzikální dynamiky tekutin Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který se studie neúčastnil. „Musíme porozumět příčině této rapidní atlantifikace,“ dodává.

Role člověka

Muschitiello, autor studie, říká, že není jasné, jak velkou roli v tom hrála změna klimatu způsobená lidskou činností, a že k tomu je potřeba dalšího výzkumu.

‚Byla to taková mírná dohoda.‘ Konference OSN podle ekologů vyhlídky světa příliš nezlepšila

Číst článek

„Mluvíme o začátku 20. století. V té době jsme už atmosféru zatěžovali oxidem uhličitým,“ říká Muschitiello. „Je možné, že je Severní ledový oceán citlivý ke skleníkovým plynům více, než jsme předpokládali. To bude je ale samozřejmě potřeba potvrdit dalším výzkumem, protože zatím plně nerozumíme mechanismům této brzké atlantifikace,“ dodává.

Nedávná zpráva OSN o klimatické krizi zjistila, že se Arktida bude oteplovat rychleji než zbytek planety, dokud budou lidé spalovat fosilní paliva a vypouštět do atmosféry skleníkové plyny.

Zvyšující se teploty v Arktických oblastech způsobují tání mořských ledovců, což způsobuje ještě větší oteplování. Bílý mořský led sluneční teplo odráží, zatímco tmavý oceán ho pohlcuje.

Podle Muschitiella se může Severní ledový oceán oteplovat ještě rychleji, vzhledem k neustále probíhající atlantifikaci. Muschitiello vnímá tuto skutečnost jako velmi znepokojující, protože podle něj stále plně nerozumíme tomu, jaké to pro nás bude mít následky. „Stále pomalu zjišťujeme, jak celý ten systém funguje. A já se obávám toho, že než tuto záhadu rozlouskneme, bude už příliš pozdě,“ uzavírá.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme