Kanadská ‚bójka‘ bude vyrábět pitnou vodu z mořské. A potřebuje k tomu jenom energii z vln

Kanadský start-up pracuje na vývoji technologie, která by mohla napomoct k dekarbonizaci procesu odsolování mořské vody. Jejich nové zařízení by mělo umět vytvářet pitnou vodu pouze z energie, kterou bude čerpat z mořských vln.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start-up Oneka vyvinul speciální modulové zařízení na odsolování mořské vody pomocí reverzní osmózy, které funguje na principu přeměny kinetické energie přijímané z mořských vln na energii mechanickou. Ta celý proces pohání. Za jeden den dokáže vytvořit téměř 50 tisíc litrů pitné vody, kterou dopravuje na pevninu speciálním potrubím. Upozorňuje na to server Good News Network.

Doporučované dva litry vody denně jsou podle studie pro většinu lidí příliš. Jde o plýtvání, říká autor

Číst článek

Na odsolené mořské vodě je v současnosti závislých zhruba 300 milionů lidí. Po celém světě se na odsolování podílí asi 21 tisíc odsolovacích zařízení. Ta pro svůj provoz využívají fosilní paliva. Celý proces, během nějž je z mořské vody, hlavně prostřednictvím tepelného odsolování nebo reverzní osmózy, vytvářena voda pitná, je velmi energeticky náročný.

Odsolovací zařízení od kanadského start-upu je modul připomínající člun anebo velkou bójku, který se umístí na mořskou hladinu a ukotví se ke dnu. Mezi jeho hlavní výhody patří především to, že tento proces výroby pitné vody je nízkoenergetický a nevznikají při něm žádné skleníkové plyny. Zařízení také dokáže znovu zpracovávat odpadní produkt při výrobě pitné vody – tedy sůl – který opětovně vypouští v nízkých koncentracích do moře tak, aby nenarušil okolní ekosystém, informuje BBC.

Nyní je odsolovací zařízení ve fázi testování. Technologové ho zatím podrobovali zátěžovým zkouškám. V náročných podmínkách zhruba šestimetrových vln se zařízení osvědčilo. Pokud projde i dalšími testy, mohly by být první odsolovací moduly prodány například do Chile, kde se nachází některá z nejsušších míst světa.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme